REKLAMA
REKLAMA

Sąd orzekł dodatkowe kary dla ojca z Izdebek, który obcował płciowo z córkami

KROSNO/ PODKARPACIE. Sąd Okręgowy w Krośnie nie złagodził wyroku Sądu Rejonowego w Brzozowie, który skazał ojca z Izdebek na 9 lat więzienia, lecz orzekł dodatkowe kary.

Dorota Mękarska

W październiku ur. 39-letni Krzysztof S., ojciec dziesięciorga dzieci z Izdebek, został skazany przez Sąd Rejonowy w Brzozowie na 9 lat pozbawienia wolności za obcowanie płciowe z trzema córkami poniżej 15. roku życia. Sąd wymierzył mu karę również za kazirodztwo. Od wyroku Sądu Rejonowego w Brzozowie apelację wniosła zarówno prokuratura, jak i pełnomocnik Krzysztofa S.

Za ucieczką kryło się drugie dno

Bulwersująca sprawa wyszła na jaw, kiedy w listopadzie 2018 roku zniknął 12-latek, najstarszy z dziesięciorga dzieci rodziny mieszkającej w Izdebkach. Nikt nie podejrzewał, że za ucieczką kryje się szokująca historia. Wkrótce okazało się, że w rodzinie dochodziło do wielu patologicznych sytuacji, od nadużywania alkoholu, przez zastraszanie, aż po molestowanie.

Sprawę przejęła Prokuratora Okręgowa w Lublinie. Ojciec został oskarżony o doprowadzenie trzech małoletnich córek, poniżej 15. roku życia, do tzw. innych czynności seksualnych. Jak ustalili śledczy molestował każdą z córek co najmniej kilkakrotnie. Zgodnie z aktem oskarżenia czynów tych miał się dopuścić w okresie od kwietnia do listopada 2018r. Co istotne, zdaniem biegłych psychiatrów oraz seksuologa, mężczyzna w chwili popełnienia tych czynów miał zdolność ich rozpoznania, jak też pokierowania swoim postępowaniem. Jego stan psychiczny pozwalał na udział w procesie.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Brzozowie w październiku 2019 roku. Postępowanie było prowadzone z wyłączeniem jawności.

Grafika poglądowa

Pierwszy wyrok

Sąd w Brzozowie skazał Krzysztofa S. na 9 lat pozbawienia wolności. Zmienił częściowo kwalifikację prawną czynu, gdyż uznał, że oprócz obcowania płciowego oskarżony dopuścił się też kazirodztwa. Orzeczono 10-letni zakaz kontaktów z pokrzywdzonymi, ale już po odbyciu kary pozbawienia wolności. Ojciec nie będzie mógł kontaktować się z córkami nie tylko osobiście, pisemnie, czy telefonicznie, ale też za pomocą nowoczesnych sposobów komunikacji przez Internet. Ponadto mężczyzna nie będzie mógł zbliżać się do nich na odległość mniejszą niż 50 metrów. Ma także zapłacić po 10 tys. zł nawiązki każdej dziewczynce.

Sąd zawyrokował, że skazany ma odbywać karę pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym w ośrodku penitencjarnym, w którym prowadzona jest terapia dla sprawców przestępstw seksualnych.

Sąd w Krośnie orzekł dodatkowe kary

Odwołanie od wyroku brzozowskiego sądu zostało wczoraj rozpatrzone przez Sąd Okręgowy w Krośnie. Jak informuje sędzia Artur Lipiński, utrzymał on w mocy kary zasądzone przez Sąd Rejonowy w Brzozowie, ale dodatkowo orzekł wobec Krzysztofa S. zakaz zajmowania stanowisk i wykonywania wszelkich zawodów związanych z wychowaniem i opieką nad osobami małoletnimi na okres 10 lat oraz nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi na okres 10 lat.

Wyrok jest prawomocny.

05-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)