REKLAMA
REKLAMA

Służby celno-skarbowe podsumowały rok. Wyłudzenia podatkowe na 275 mln złotych

PODKARPACIE. Skuteczne kontrole i wykrywanie oszustw podatkowych to jeden z priorytetowych kierunków działania Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z założeniami, które towarzyszyły tworzeniu KAS spadła liczba kontroli prowadzonych przez podkarpacką KAS przy jednoczesnym wzroście ich efektywności.

euro-banknotes-4073891_960_720zdjęcie poglądowe

W bieżącym roku urzędy skarbowe w woj. podkarpackim zakończyły 655 kontroli podatkowych, podczas gdy w analogicznym okresie w 2019 roku było ich ponad 900. Wzrastają za to kwoty nieprawidłowości ujawnianych podczas kontroli, co oznacza, że lepiej typujemy do kontroli i kierujemy swoje działania tam, gdzie powinniśmy – informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Stwierdzone podczas kontroli uszczuplenia podatkowe przekroczyły 75 mln złotych. Dla porównania kontrole w 2019 roku zakończyły się ustaleniami na kwotę ponad 69 mln złotych.

Znacznie wyższe ustalenia finansowe dotyczą także aspektu tegorocznych kontroli celno-skarbowych prowadzonych przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu. Stwierdzona podczas kontroli kwota uszczupleń podatkowych przekracza ponad 275 mln złotych. Dla porównania nieprawidłowości wykryte podczas ubiegłorocznych kontroli celno–skarbowych dotyczyły łącznej kwoty ponad 114 mln złotych.

Wysokie efekty finansowe to także wynik przeprowadzonych czynności sprawdzających wobec przedsiębiorców, innych podatników i płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Rolą czynności sprawdzających jest bieżąca, wstępna weryfikacja prawidłowości deklarowanych przez podatnika zobowiązań podatkowych, mająca jak najszybciej zapobiec powstaniu ewentualnych zaległości podatkowych. Korzysta na tym nie tylko podatnik, unikający ewentualnych wysokich odsetek za zwłokę, ale i budżet państwa terminowo uzyskujący zaplanowane dochody z podatków.

Działania prowadzone w tym zakresie przez urzędy skarbowe w województwie podkarpackim wykazały blisko 740 mln złotych uszczupleń za I półrocze 2020 roku.

(dane dot. kontroli podatkowych i kontroli celno-skarbowych wg stanu na 10.12.2020 r.).

Grupy realizacyjne KAS do walki ze zorganizowaną przestępczością / Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

01-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)