REKLAMA
REKLAMA

Święta i Nowy Rok w Międzybrodziu. Pasterka jedności w „Międzybrodzkim BETLEJEM” (ZDJĘCIA)

MIĘDZYBRODZIE. „Szopka pod gwiazdami”. Takich budowanych na zewnątrz kościoła nie powstaje zbyt wiele. Potrzebują dużego nakładu pracy i zaangażowania wielu ludzi. Maleńkie Międzybrodzie zachęcone do adwentowej inwestycji odważnie podjęło to wyzwanie już w roku ubiegłym. W poprzednich latach pomysł taki z powodzeniem realizowany był w sąsiedniej Trepczy.


Po raz pierwszy „Szopka pod gwiazdami” zagościła w maleńkiej miejscowości nad Sanem w Roku Niepodległości. Pani sołtys Anna Hryszko z radością przyjęła pomysł udzielenia gościny Świętej Rodzinie. Zapewniła działkę pod jej budowę, postarała się o odpowiednie materiały, a zadanie wzniesienia budowli oddała w ręce najlepszych fachowców w dziedzinie ciesielskiej z sanockiego skansenu.

Co roku realizują ciekawe projekty, sprawiające że MBL w Sanoku jest w czołówce polskich muzeów odwiedzanych przez turystów. To co dla nich proste, dla innych stwarza wiele problemów.

Samo tzw. wyposażenie zagrody czyli liczne figurki: świętej Rodziny, pasterzy, królów, zwierzątek domowych i leśnych zostało przekazane w darze przez trepczan. Ostatnie prace dekoracyjne przy szopce wykonane będą w bliskości świąt przez mieszkańców Międzybrodzia, z których – co bardzo cieszy – wielu chciałoby mieć swój udział w powstającym dziele.

W noc Bożego Narodzenia Pani Sołtys jak zawsze powita z radością wszystkich Gości.

Aby przybyć do Międzybrodzia w noc Bożego Narodzenia trzeba będzie wcześniej wstać od wigilijnego stołu. Początek już o godz. 22,00 . Późna nocna pora – trzeba starannie się ubrać – najlepiej na cebulkę. Nie zapominać o innych obostrzeniach sanitarnych i odległościach, aby i inni czuli się bezpiecznie. Podróżujący samochodem muszą pamiętać, że zwykle tu jest ślisko i droga wyjątkowo wąska i kręta. Trzeba zachować wielką ostrożność, także przy płonącym ognisku.

Do udziału w międzybrodzkich pasterkach, najpierw we wnętrzu cerkiewki – obecnie na zewnątrz – zapraszani są duchowni obrządków wschodnich. Od lat niezawodnym ich uczestnikiem jest ks. mitrat Jan Antonowicz z cerkwi prawosławnej. Każdego roku kieruje do zebranych życzenia świąteczne i wraz z gospodarzem i zaproszonymi Gośćmi przenosi figurkę Dzieciątka Jezus z ołtarza do żłóbka.

Dla uczestników „Pasterki pod gwiazdami” wspólny pokłon nowo narodzonemu Zbawicielowi świata przez kapłanów różnych tradycji chrześcijańskich nabiera szczególnego wymiaru poszukiwania i budowania jedności. Obok licznych świętych Wschodu i Zachodu nad Międzybrodziem czuwa także od niedawna poeta Janusz Szuber. Zwyczajny, polny kamień umieszczony staraniem przyjaciół w bliskości cerkiewki przypomina Jego słowa: „Tu zawsze czułem się dobrze”. I niech tak pozostanie.

Nad bezpieczeństwem zebranych kolejny raz czuwać będą niezawodni druhowie z jaćmierskiej OSP.

PROGRAM WYDARZEŃ:

Czas Bożego Narodzenia w Międzybrodziu (2)

źródło: materiały nadesłane


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Życzenia świąteczne Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie – Rafała Piecha

tvPolska

24-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)