REKLAMA
REKLAMA

Wielkie zmiany w leskim szpitalu. Lecznica dogoniła XXI wiek (ZDJĘCIA)

LESKO / PODKARPACIE. Nowe inwestycje w leskim szpitalu wprowadzają tę lecznicę w XXI wiek. Dotyczy to szczególnie bloku operacyjnego, ale i pozostałe zmiany nadają szpitalowi nową jakość.

Dorota Mękarska

Odtwarzają funkcjonalność bloku operacyjnego i rehabilitacji oraz w sposób znaczący poprawiają warunki funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczego – podkreśla Robert Płaziak, dyrektor SP ZOZ w Lesku.

Szpital został rozbudowany, bo był za mały i niefunkcjonalny

Zanim przystąpiono do wykonania inwestycji, przeanalizowano szpitalną infrastrukturę. Okazała się ona niewystarczająca.

Robert Płaziak, dyrektor szpitala w Lesku

Zlokalizowanie bloku w pierwotnym miejscu było niemożliwe, co w jednoznaczny sposób wskazała ekspertyza techniczna – zauważa dyr. Płaziak. – Dlatego chcąc zachować funkcjonowanie oddziałów zabiegowych, uznaliśmy, że budynek należy rozbudować. W ten sposób w obiekcie znalazła się przestrzeń na nowy blok operacyjny z dwoma salami, centralną sterylizację, aptekę oraz przeniesiony oddział rehabilitacyjny na 34 łóżka i poradnie specjalistyczne.

Rozbudowa i przebudowa leskiego szpitala polegała na dobudowie do istniejącego pawilonu szpitalnego budynku z trzema kondygnacjami z częściowym podpiwniczeniem. Inwestycja została realizowana na działce stanowiącej część terenu szpitala przy ul. Kochanowskiego.

Blok operacyjny zgodny z wytycznymi ministra zdrowia

W leskim szpitalu istniał blok operacyjny z dwoma stanowiskami, ale nie spełniał on wymogów określonych w zapisach prawnych.

Blok wykonuje usługi dla oddziałów: chirurgicznego, ortopedycznego, ginekologiczno-położniczego, SOR oraz OAIT – wylicza dyr. Płaziak.

Nowy blok operacyjny wraz ze sterylizacją został usytuowany na trzeciej kondygnacji, w bliskiej lokalizacji oddziałów zabiegowych. W strukturę bloku operacyjnego wchodzą wszystkie niezbędne pomieszczenia określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r., a więc pomieszczenia przygotowania pacjenta, mycia lekarzy, dwustanowiskową salę do wybudzania pacjentów. Na jego powierzchni znajdują się również pomieszczenia wypoczynkowe dla personelu, magazynowe i gospodarcze.

Inwestycja przewiduje także odpowiednie rozwiązania dla centralnej sterylizatorni na wilgotne powietrze oraz odpowiednio zaprojektowane drogi komunikacyjne służące do transportowania brudnego i czystego materiału.

ZDJĘCIA nowego bloku operacyjnego

„Wypasiony” oddział rehabilitacyjny

Na drugiej kondygnacji obiektu zlokalizowano oddział rehabilitacyjnego na 34 łóżka. Oddział dzięki odpowiednim rozwiązaniom architektonicznym posiada oddzielny ciąg komunikacyjny, zabudowany po obydwu stronach pomieszczeniami. Sale łóżkowe są jedno, trzy i czteroosobowe. Oddział posiada pełne zaplecze diagnostyczno-zabiegowe, z pokojem dziennego pobytu, z przestronną salą do terapii zajęciowej, ze stanowiskami do hydroterapii, światłoterapii, magnetoterapii i światłolecznictwa. Ponadto przewidziane są gabinety masażu, logopedy, lekarskie i pielęgniarskie oraz pomieszczenia stanowiące zaplecze gospodarczo-magazynowe.

ZDJĘCIA z nowego oddziału rehabilitacji

Poradnie specjalistyczne będą przeniesione do nowego pawilonu

Na parterze natomiast zaplanowano poradnie specjalistyczne, które obecnie zlokalizowane są w budynku Specjalistycznej Przychodni Rejonowej w Lesku przy ul. Kazimierza Wielkiego, oddalonej od szpitala o 500 m. W niedługim czasie poradnie będą przeniesione do nowego pawilonu.

W sąsiedztwie głównego, istniejącego holu na parterze umieszczono główną rejestrację z poczekalnią, szatnią i węzłami sanitarnymi. Na parterze nowego pawilonu usytuowana jest także apteka szpitalna, już praktycznie przeniesiona, połączona z głównym holem, posiadająca niezależne zewnętrzne wejście wyposażone w rampę załadowczą. Część magazynowa apteki znajduje się na poziomie piwnic. W tej samej części są również pomieszczenia techniczne.

Bolączką leskiego szpitala są 30-letnie windy. Wyeksploatowane dźwigi muszą być wymienione z uwagi na znaczną awaryjność. Niebawem i ten problem zostanie rozwiązany, bo jest już ogłoszony przetarg. Ze względu na znaczne wyniesienie poziomu parteru w nowym budynku w stosunku do przyległego terenu zostanie zainstalowana winda zewnętrzna-podnośnik dla osób niepełnosprawnych.

Na ostatniej czwartej kondygnacji są szatnie dla personelu, węzły sanitarne oraz pomieszczenia wypoczynkowe dla kobiet. Dodatkowa powierzchnia wykorzystana jest na modułowe instalacje techniczne służące całemu zespołowi opieki zdrowotnej.

Efekt synergii

Jak podkreśla dyr. Płaziak, w inwestycji osiągnięto efekt synergii poprzez odpowiednie jej zaprogramowanie.

Wykorzystaliśmy istniejącą już infrastrukturę w następujący sposób: oddział rehabilitacji przenieśliśmy do nowej lokalizacji nie zwiększając liczby łóżek, co zgodne jest z wytycznymi mapy potrzeb, zlokalizowaliśmy blok operacyjny z dwoma nowymi, ale odtwarzanymi salami operacyjnymi. Miejsce po dotychczasowym bloku jest wykorzystane na poprawę warunków pobytu w oddziale chirurgicznym z pododdziałem ortopedycznym, a dotychczasowy oddział rehabilitacyjny zostanie przeznaczony na potrzeby ginekologii i położnictwa, bo warto przy tym pamiętać, że ten oddział jest obecnie jedyny w Bieszczadach.

Dzięki nowym inwestycjom lecznica w Lesku stała się niezależna w sytuacjach kryzysowych. Przez kilka dni może funkcjonować zupełnie samodzielnie.

Nasz szpital całkowicie wpisuje się w mapę potrzeb zdrowotnych regionu – podkreśla dyr. Płaziak. – Rozwija działalność w obszarze opieki długoterminowej, co w pełni określa go jako niezbędny.

 

ZDJĘCIA nowej sterylizatorni

zdjęcia: SP ZOZ Lesko

08-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)