REKLAMA
REKLAMA

Zawodnicy Samuraja Trans-San Sanok po profesjonalnych badaniach (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W minionym tygodniu w klubie sportów walki Samuraj Sanok we współpracy z Oleksy-Sport odbyły się kompleksowe badania oceniający potencjał motoryczny oraz ryzyko urazu zrzeszonych zawodników.

Z punktu widzenia przygotowania motorycznego podstawowym celem treningu jest konsekwentne osiąganie maksymalnej wydajności przy jednoczesnym unikaniu kontuzji, minimalizowaniu przetrenowania i redukowaniu negatywnych skutków ubocznych zmęczenia.

Ze względu na specyfikę dyscypliny, elementy które wchodzą w skład treningu sportów walki, mogą narażać zawodników na ryzyko nieodpowiedniego stosowania obciążeń treningowych i braku regeneracji. Ponadto, często próbując osiągnąć maksymalne wyniki w krótkim czasie (np. walki krótkoterminowe), zawodnicy mogą również wpaść w pułapkę „im więcej, tym lepiej”.

Wynikiem tego błędnego koła może być zagrożenie, nieosiągnięcia pożądanego poziomu, brak rozwoju i zwiększenie ryzyka kontuzji.

Konsekwentny trening w stanie zmęczenia (tj. przy braku adekwatnej regeneracji) prowadzi do przewlekłego stresu, przetrenowania, obniżenia poziomu sportowego, jak również możliwych chorób i kontuzji.

Kluczowe elementy prowadzące do słabszych wyników to:

• Złe planowanie rozkładu obciążenia pracą w trakcie mikrocyklu

• Nieefektywne procesy przygotowania, które skutkują wysokimi „kosztami” fizjologicznymi

• Brak planowania opartego na obiektywnych informacjach zwrotnych dotyczących kluczowych parametrów fizjologicznych

• Zaniedbanie odpowiednich procesów regeneracji i regeneracji (np. odżywianie, sen, sposoby regeneracji).

Przeprowadzone badania i planowana współpraca, pozwoli na identyfikację cech, które trenerzy i sportowcy mogą poprawić, w celu zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu. Pozwoli trenerom na przeprowadzenie analizy rozbieżności między tym, co jest potrzebne, a tym gdzie aktualnie znajduje się zawodnik. Badania to pierwszy krok. Bez znajomości celu nie ma kierunku! – mówi Marcin Solarz, prezes Samuraj Trans-San Sanok.

źródło: materiał nadesłane

03-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij