REKLAMA
REKLAMA

Ekonomista, działacz, społecznik. Zmarł Józef Baszak

SANOK / PODKARPACIE. Zmarł Józef Baszak, działacz polityczny i społeczny od urodzenia związany z Sanokiem. Radny rady Powiatu Sanockiego II kadencji w latach 2002 – 2006. Od 2003 roku był prezesem zarządu Fundacji Zdrowia na Rzecz Szpitala w Sanoku. Józef Baszak w lutym tego roku skończył 90 lat.

Józef  Baszak urodził się 18 lutego 1932 w Sanoku. W rodzinnym mieście uczył się w Szkole Powszechnej im. Tadeusza Kościuszki na Posadzie. następnie kształcił się w sanockich szkołach ekonomicznych. W latach 50. był zawodnikiem sekcji tenisa stołowego i tenisa ziemnego w klubie ZKS Stal Sanok. Studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach. Podczas studiów pracował m.in. przy budowie Stadionu Śląskiego.

Pracował m.in. w Sanockiej Fabryce Wagonów „Sanowag”, w Terenowym Przedsiębiorstwie Produkcji Materiałów Budowlanych w Sanoku, w Sanockim Przedsiębiorstwie Budowlanym. W latach 1978-1979 był zatrudniony w składzie zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Sanoku. Później przez dwa lata pracował na obszarze ZSRR. Był zatrudniony w pracach przy gazociągu. W grudniu 1980 roku podjął pracę w Sanockich Zakładach Przemysłu Gumowego „Stomil” w Sanoku. Od maja 1981 do 1990 roku był dyrektorem wspomnianego zakładu.

W latach 1973 – 1990 działał m.in. w Miejskiej Radzie Narodowej w Sanoku, w Towarzystwie Rozwoju i Upiększania Miasta Sanoka, w Miejskiej Komisji Czynów Społecznych w Sanoku. Był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Ośrodków Sportowych w Sanoku. Udzielał się w komitetach budowy sztucznego lodowiska Torsan, kortów tenisowych, infrastruktury MOSiR, w tym toru lodowego Błonie i zespołu basenów kąpielowych. Był współzałożycielem Sanockiego Klubu Tenisowego.

W III Rzeczypospolitej pełnił mandat radnego Rady Powiatu Sanockiego w kadencji II 2002–2006 oraz kadencji IV 2010 – 2014.

Był jednym z założycieli Społecznego Komitetu Pomocy Sanockiemu Szpitalowi. Od 2003 roku prezes zarządu Fundacji Zdrowia na Rzecz Szpitala w Sanoku (od 2009 roku prezes Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia).

22-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)