REKLAMA
REKLAMA

Eksperymenty, zadania, kreatywna nauka, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Sanoku!

SANOK / PODKARPACIE. W Sanoku powstaje jedyna na Podkarpaciu Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w skrócie nazywana SOWĄ. Jest to projekt mający na celu samodzielne eksperymentowanie, które gwarantuje idealne warunki do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.


Czym jest SOWA?

Projekt SOWA to platforma zdobywania przez młodych ludzi doświadczeń związanych z szeroko pojętą nauką, pobudzanie wyobraźni, wychodzenie poza codzienne schematy, a także poznawanie otaczającego nas świata. Mini centra nauki zostaną uruchomione przy istniejących już instytucjach kultury, m.in. bibliotekach, muzeach czy domach kultury.

Pierwsza ”pilotażowa” strefa została otwarta 20 września 2021 roku w Piotrkowie Trybunalskim, druga zaś w Raciborzu. Kolejne 30, powstanie w latach 2022-2023, w tym w naszym mieście.

Sanok jest jednym z 32 miejsc, w których zostaną uruchomione Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Miejscem przeznaczonym na powstanie strefy jest budynek dawnego Gimnazjum nr 3 przy ulicy Lipińskiego na Posadzie, w którym znajdą się pomieszczenia na eksponaty, czy przestrzeń konstruktorska służąca podejmowaniu wyzwań.

Na podstawie współpracy pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku, Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku oraz Gminą Miasta Sanoka, partnerzy deklarują pomoc merytoryczną i wsparcie w zakresie działalności naukowej i edukacyjnej, a także promocję idei projektu poprzez rozmaite działania promocyjne, strona internetowa, media społecznościowe, stoiska promocyjne.

Wojciech Pajestka

– Uczelnia poprzez swoje doświadczenia i działania w ramach Akademii Małego Żaka obserwowała bardzo duże zainteresowanie młodych ludzi eksperymentami fizycznymi, chemicznymi, które przenosiły młodych studentów w świat, który mogli do tej pory obserwować jedynie w telewizji czy w sieci, dlatego jesteśmy przekonani, że projekt „SOWA” spełni oczekiwania, a Uczelnia poprzez swoje możliwości oraz dzięki wykwalifikowanej kadrze będzie wspierała tę ideę – przekazuje nam Wojciech Pajestka, rzecznik prasowy uczelni.

W ramach projektu, Kopernik przekaże każdej placówce wystawę składająca się z kilkunastu angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania oraz Majsternię, czyli wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Jak to ma wyglądać?

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności będzie łączyć ze sobą dwie przestrzenie, warsztatową i wystawienniczą.

W każdej strefie aktywności na wystawie znajdzie się kilkanaście eksponatów. Na przykładowych wizualizacjach na każdy eksponat przewidziano 10m2, takie rozwiązanie ma zapewnić zwiedzającym bezpieczne i komfortowe ich użytkowanie.

Na warsztaty z kolei składa się 15-18 eksponatów wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Będą one dotyczyć różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający będą mogli poznać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak ruch, światło czy ludzki organizm.

Majsternia to przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne „Skonstruuj zamek do drzwi”, czy „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne będą niezbędne akcesoria do wykonania zadań.

Planowany czas rozpoczęcia inwestycji przypada na I kwartał br., koszt całego przedsięwzięcia wyniesie około 5 milionów, Centrum Nauki Kopernik wyposaży strefę w urządzenia o wartości 3 milionów. Postanowiliśmy wysłać zapytanie do Urzędu Miasta jak będzie przebiegał proces adaptacji budynku do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności oraz na kiedy planowane jest otwarcie strefy. Po otrzymaniu odpowiedzi natychmiast ją opublikujemy.

Przykładowa koncepcja wizualna:

źródło: Red., CNK, gov.,


ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowy Oddział Chemioterapii Dziennej w Brzozowie otwarty! (ZDJĘCIA)
MOPS oraz uczniowie sanockich szkół połączyli siły, by pomóc potrzebującym seniorom!

16-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)