REKLAMA
REKLAMA

Gospodynie z Pakoszówki świętowały Jubileusz 100-lecia istnienia! (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. W ostatnim czasie miejscowość Pakoszówka jest na językach wszystkich mieszkańców gminy, a to za sprawą dwóch jakże zacnych Jubileuszy! Nie tak dawno obchodziliśmy 100-lecie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej Pakoszówka, a w sobotę (17 bm.) świętowaliśmy kolejny, złoty Jubileusz – stulecie istnienia Koła Gospodyń Wiejskich!

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w tutejszym kościele parafialnym w intencji członkiń KGW. Po niej, w uroczystym przemarszu zebrani udali się do budynku Wiejskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Po przywitaniu zaproszonych gości i odczytaniu historii Koła, odbyło się poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Postanowieniem z 27 sierpnia 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył p. Czesławę Adamiak, p. Krystynę Adamiak oraz p. Jolantę Popowicz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, które wręczyła Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka. Natomiast Zarząd Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych odznaczył cztery panie zaszczytnym Orderem Serca Matkom Wsi. To najwyższe odznaczenie przyznawane kobietom, które ciężko pracowały na wsi, udzielały się społecznie na obszarach wiejskich łącząc to z wychowaniem dzieci.

Z rąk Prezesa Zarządu Romana Piłata ordery otrzymały:

  • Czesława Adamiak,
  • Grażyna Mika,
  • Maria Radwańska,
  • Elżbieta Sobota.

Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich Pakoszówka postanowił uhonorować pamiątkowymi statuetkami i dyplomami osoby, które szczególnie przysłużyły się działalności i rozwojowi ich organizacji. Nie zapomniano również o seniorkach – najstarszych członkiniach KGW Pakoszówka. Szczególnie ciepło zwróciły się w ich stronę obecne członkinie dziękując za wiele lat pracy na rzecz Koła oraz za kultywowanie i przekazywanie z pokolenia na pokolenie tradycji wsi. Wraz z podziękowaniami każda seniorka otrzymała herbacianą różę.

Jak na prawdziwe urodziny przystało, nie zabrakło także piętrowego tortu oraz gromkiego „sto lat”, które szanownym Jubilatkom w ślad za Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Pakoszówki odśpiewali wszyscy goście.

Z okazji obchodów przygotowano także bogaty program artystyczny. Oprócz mini recitalu wspomnianej już Orkiestry Dętej, na scenie zaprezentowała się również Formacja Tańca Towarzyskiego „FLAMENCO” działająca w Sanockim Domu Kultury w Sanoku, od lat pod profesjonalnym okiem p. Wiesławy Skorek. Niezawodne i jak zawsze doskonale przygotowane zaprezentowały się również Mażoretki „Impuls” z Pakoszówki. Do tańca zaprosił wszystkich zespół wokalno-obrzędowy „Pakoszowianie” oraz same solenizantki! Grupa Wokalna Koła Gospodyń Wiejskich Pakoszówka swoim występem zakończyła wspaniałe obchody.

Ponadto, w ramach realizacji grantu pn. „Stół lasem pachnący” finansowany przez Lasy Państwowe w ramach projektu „Natura od kuchni”, dla zaproszonych gości Koło Gospodyń Wiejskich w Pakoszówce przygotowało stół wiejski pachnący Pakoszowskim lasem. Organizatorem konkursu „Natura od kuchni – konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o dofinansowanie na promocję Lasów Państwowych” są Lasy Państwowe.

Drogie Gospodynie, od 100 lat z wielkim zaangażowaniem kultywujecie dawne obrzędy i tradycje, dbając tym samym o fundament naszej tożsamości. Wasz wkład w pielęgnowanie kultury, folkloru, ludowych obyczajów oraz wartości polskiej wsi jest wyrazem przywiązania i miłości do rodzimej ziemi i narodowych tradycji. Z tej okazji życzymy Wam niesłabnącego zdrowia, sił i pogody ducha. Niech ten złoty Jubileusz będzie dla Was powodem do dumy i niech stale przyświeca Wam, ta złota myśl:

„Każdy więc, choć na skromnym swym posterunku obywatelskim, niech pamięta, że jest włodarzem ojcowizny swojej, że jeśli pracę poświęca otoczeniu, to lepsze jutro dla przyszłych pokoleń zapewnia”.

źródło: Gmina Sanok
Bolesław Chomicz

20-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)