REKLAMA
REKLAMA

Ceny drewna mocno w górę! Dlaczego?

SANOK / PODKARPACIE. W ostatnim czasie, wzrost cen drewna w znacząco odczuwają klienci nabywający ten surowiec. W naszym dziale INTERWENCJE / ZGŁOZENIA pojawiło się zgłoszenie, zapytanie jednego z naszych czytelników, związane ze zmianą cen drewna na przestrzeni lat.

Zachęcamy do zgłaszania podobnych interwencji za pomocą szablonu – ZGŁOSZENIA / INTERWENCJE

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na zwiększającą się cenę drewna opałowego i postanowił zwrócić się do naszej redakcji z pytaniami dotyczącymi zmian cen drewna na przestrzeni kilku lat. Osoba zgłaszająca zapytała m.in. jaka jest cena za 1 m3 drewna opałowego Buk/Grab dla odbiorców detalicznych oraz hurtowych.

Jak zmieniły się ceny drewna opałowego na Podkarpaciu i z czego to wynika? Dlaczego indywidualni klienci mają ograniczony dostęp do drewna ? Z czego wynikają znaczące podwyżki cen drewna w roku 2022 i czy planowane są kolejne? – zapytał nasz czytelnik.

Te pytania skierowaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Wzrost cen wynika z rozstrzygnięć internetowych procedur sprzedaży drewna dla nabywców hurtowych. Nie przewiduje się zmiany cen w obecnym półroczu. Wyniki procedur „hurtowych” na II półrocze 2022 r. mogą jednak skutkować zmianą cen detalicznych (w górę lub w dół) – przekazuje nam Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

 

Do cen sprzedaży nie stosuje się dodatków klimatycznych lub podobnych opłat – dodaje rzecznik.

W 2022 roku w życie weszły nowe zasady sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe.

Lasy Państwowe wprowadziły nowe zasady sprzedaży drewna na rok 2022. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom przemysłu drzewnego i w znacznie większym stopniu preferują kupujących, którzy przerabiają drewno w regionie – poinformowano w komunikacje dotyczącym zmian.

W następstwie owych regulacji zmieniły się proporcje, w jakich drewno jest kierowane do sprzedaży na Portalu Leśno-Drzewnym i aukcjach systemowych. Na portal trafia 70% pozyskiwanego drewna, a na aukcje 30%. Dodatkowo jedną z głównych zmian jest dwukrotny, w miejsce odbywanego raz na rok, przetarg w Portalu Leśno-Drzewnym.

Pojawiły się również przepisy premiujące kupców, którzy przerabiają drewno i robią to na terenie Unii Europejskiej. Nowością jest też wyodrębnienie puli drewna energetycznego, oferowanego zarówno w portalu, jak i na aukcjach.

W zgłoszeniu padło również pytanie: – Dlaczego indywidualni klienci mają ograniczony dostęp do drewna?

Klienci indywidualni nie mają ograniczonego dostępu do drewna, to jest kwestia puli sprzedaży danego nadleśnictwa. Dotyczy to również klientów hurtowych. Nie ma możliwości sprzedawania drewna w ilości dowolnej, tylko tyle ile wynika z zatwierdzonych planów, nie możemy pozyskać więcej, niż obowiązujące limity – zaznacza Edward Marszałek.

źródło: Red., Lasy Państwowe

02-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)