REKLAMA
REKLAMA

Koncert organowy w sanockiej Farze

SANOK / PODKARPACIE. Stowarzyszenie PRO ARTIS zaprasza na koncert organowy do sanockiej Fary. Odbędzie się on już w najbliższą niedzielę (20 listopada). Wysłuchamy utworów Bacha, Mendelssohna-Bartholdy, Surzyńskiego czy Bedarda, w wykonaniu Kamila Frąsia. Wstęp jest bezpłatny. Początek o godzinie 19:00.

Biografia muzyka: Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu

Kamil Frąś – ur. 9.04.1987 r. w Krakowie. W 2005 r. ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie organów dra Mieczysława Tuleji. Od 2008 roku studiował w klasie organów s. dr hab. Susany Ferfoglia na Akademii Muzycznej w Krakowie w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej, gdzie w maju i czerwcu 2013 roku złożył z wyróżnieniem egzaminy dyplomowe uzyskując tytuł magistra sztuki. Dwukrotny stypendysta rektora AM za wyniki w nauce. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich (L. Ghielmi, E. Lauer, R. Basso) i wyjazdach naukowych (Francja, Włochy, Niemcy). Koncertuje jako solista w kraju (Kraków, Łódź, Tarnów, Toruń, Wadowice, Wrocław) i za granicą. Współpracował z chórami krakowskimi, a także koncertował z chórami z Holandii, Francji i Hiszpanii. Wielokrotnie brał udział w koncertach w ramach Dni Muzyki Kościelnej, obchodów roku kapłańskiego, roku wiary, Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, św. Cecylii, 100-lecia istnienia Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy oraz innych organizowanych m.in. przez Koło Naukowe Studentów oraz Instytut Muzyki Kościelnej. Jest współautorem Śpiewnika Wawelskiego, śpiewnika na Międzynarodowy Kongres Chórów Pueri Cantores i Śpiewnika ks. Siedleckiego, który uznany jest przez Konferencję Episkopatu Polski za Ogólnopolski Śpiewnik Liturgiczny, a z którego nagrania w wykonaniu jego, kleryków oraz wiernych zamieszczane są na kanale na portalu YouTube.

Jest także kompozytorem hymnu na beatyfikację bł. Zofii Czeskiej. Dyrektor artystyczny i organizator Pierwszego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Rok Liturgiczny w Muzyce” w Krakowie-Toniach. Jako organista pracuje w kościele od 2000 roku, związany był z takimi parafiami jak: Parafia św. Stanisława Kostki w Krakowskich Dębnikach oraz Bazylika Mariacka w Krakowie. W latach 2008-2011 pracował na stanowisku organisty w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach, gdzie w sierpniu 2010 roku z okazji jubileuszu 750-lecia tej parafii nagrał i wydał płytę z muzyką organową. W latach 2011 – 2017 organista w kościele seminaryjnym pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, zgromadzenia xx. Misjonarzy na Stradomiu w Krakowie. W 2017 roku z okazji jubileuszu tegoż Zgromadzenia nagrał płytę w kościele MB Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem – Olczy. Wielokrotnie prowadził śpiew jako organista podczas telewizyjnych transmisji mszy św. między innymi z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, czy podczas mszy inaugurującej kadencję prezydenta RP Andrzeja Dudy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, autor cyklu edukacyjnego dotyczącego pracy organistów. Od października 2017 organista w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

18-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)