REKLAMA
REKLAMA

Ksiądz skazany. Składał propozycje seksualne małoletnim

KROSNO / PODKARPACIE. Przed Sądem Rejonowym w Krośnie zapadł wczoraj wyrok wobec 54-letniego księdza, byłego proboszcza jednej z parafii w powiecie krośnieńskim. Był on oskarżony o czyny pedofilskie względem małoletnich. Sąd uznał duchownego winnym zarzucanych mu czynów.

Organy ścigania zajęły się sprawą w 2019 roku. Śledztwo w sprawie 54-letniego obecnie duchownego wszczęła Prokuratura Rejonowa w Krośnie na podstawie zawiadomienia złożonego przez dyrektora szkoły, w której uczył ksiądz.

W toku prowadzonych czynności, śledczy postawili byłemu proboszczowi jednej z parafii na terenie powiatu krośnieńskiego trzy zarzuty.

Pierwsze dwa dotyczyły składania propozycji wykonania innych czynności seksualnych i utrwalenia ich za pomocą zdjęć i filmów. Propozycje te, miały być składane poprzez komunikator Messenger wobec dwóch chłopców poniżej 15 roku życia. Miało do tego dojść w konkretnie nieustalonym okresie, ale nie wcześniej niż 1 września 2018 r. i nie później niż 30 czerwca 2019 r., w krótkich odstępach czasu. Zarzuty te potwierdzały treść zawiadomienia, które trafiło do prokuratury. Trzeci zarzut został sformułowany po ustaleniach w ramach prowadzonego śledztwa. W listopadzie lub w grudniu 2017 roku, były już katecheta również poprzez sieć Internet i również za pośrednictwem Messengera miał namawiać do wykonania innej czynności seksualnej małoletniego, który był przez duchownego przygotowywany do sakramentu bierzmowania. Ponadto, ksiądz nakłaniał nastolatka do przesłania do siebie nagrania. Chłopak sprzeciwił się i do opisywanego czynu nie doszło.

Proces toczył się przed Sądem Rejonowym w Krośnie. Jawność była wyłączona. Wyrok zapadł wczoraj.

Sąd uznał duchownego za winnego. Ksiądz został skazany na karę łączną 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby dwóch lat. Przez ten czas 54-latek będzie miał dozór kuratora sądowego – mówi nam Artur Lipiński, sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie, rzecznik prasowy tej jednostki.

Dowiadujemy się, że wydając wyrok sąd zmodyfikował opis czynu, w zakresie czasu popełnienia przestępstwa i sposobu działania. Sąd przyjął, że czyny popełnione zostały w krótkich odstępach czasu z wykorzystaniem tej samej sposobności. Miało do nich dojść nie później niż do nieustalonego dnia maja 2019 roku.

Ponadto, sąd orzekł środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowisk, wykonywania zawodów i działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem i opieką nad małoletnimi przez okres 10 lat. 54-letni duchowny ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 50 metrów. W przypadku dwóch małoletnich przez 7 lat oraz trzeciego przez okres 5 lat. Wyrok zakłada również nawiązki na rzecz pokrzywdzonych, po 3 i 2 tys. złotych. Winny czynów pedofilskich ksiądz ma również obowiązek poddania się specjalistycznej terapii.

Wyrok jest nieprawomocny.

foto: zdjęcie poglądowe

28-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Powinien być zniesiony celibat ????- proste rozwiazanie ????2022-07-28 23:30:09
0 0
Przecież powołań jest strasznie mało więc może by się zmieniło ?? Celibatu nie ma w Kościele GrekoKatolickim i innych ...
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)