REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowa wymiana młodzieży „High on Eco” (FOTO)

W dniach 9-17 lipca 2022 r. w Ośrodku Edukacyjno-Warsztatowym Nasz Dom w Brzozowie odbyła się wymiana młodzieży pn. „High on Eco” realizowana w ramach programu Erasmus + zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspierania w Rozwoju – Poza Horyzont. Wymiana była okazją do spotkania się młodzieży z Polski, Litwy i Rumunii.

Podstawowym celem projektu jest stworzenie młodzieży możliwości do poszerzenia i wykorzystywania wiedzy ekologicznej, a także ukształtowania postawy proekologicznej wynikającej z osobistej refleksji i doświadczenia praktycznego, jak również rozwijanie kompetencji kluczowych. Wszelkie działania wymiany zrealizowane w oparciu o metody edukacji pozaformalnej, których sednem jest połączenie konkretnego działania ze świadomą refleksją osoby uczącej się.

Podczas wymiany młodzież uczestniczyła w różnorodnych warsztatach pozwalających rozwijać ich wiedzę, m.in. o wpływie żywności na nasze zdrowie, leczniczych właściwościach ziół, warsztatach sztuki land art. Odwiedzili też gospodarstwo ekologiczne, gdzie przyglądali się poszczególnym etapom produkcji sera. Wspólnie dyskutowali o tym, jak zachęcać innych do dbania o przyrodę.

Uczestnicy projektu swoją postawą promują zdrowy styl życia, przyjazny środowisku oraz kochają przyrodę. Zależy im na rozpowszechnianiu i pogłębianiu wiedzy o ekologii, dlatego w czasie wymiany przygotowali komiks, który ma zachęcać rówieśników do troski o środowisko. Efektem wspólnych warsztatów są również bluzka i spódnica uszyte z recyklingowych materiałów. Aby zachęcić lokalną społeczność do zainteresowania ekologią, uczestnicy wymiany przygotowali happening, który zaprezentowali w Solinie mieszkańcom oraz turystom – przedstawienie było punktem wyjścia do wspólnych rozmów o środowisku, projekcie i zainteresowaniach młodych ludzi.

Spotkanie młodzieży z trzech krajów było świetną okazją do rozwijania kompetencji kluczowych. Młodzi ludzie doskonalili umiejętności językowe, analityczne myślenie, podejmowanie decyzji. Poznawali kulturę krajów partnerskich, kosztowali regionalnych potraw, ćwiczyli tańce narodowe i zawiązywali przyjaźnie. Każdy z uczestników programu na zakończenie wymiany otrzymał międzynarodowy certyfikat Youthpass.

Partnerami projektu są Fundatia Zamolxes i VšĮ uMunthu.

Projekt pn. „High on Eco” jest realizowany w ramach programu Erasmus+, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Link do komiksu – pobierz pdf.

materiały nadesłane

26-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)