REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do służby. Chętnych nie brakuje

W komendzie Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu przeprowadzono kolejną edycję II etapu postępowania kwalifikacyjnego kandydatów do służby w SG.

10 i 11 maja br. w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, po raz trzeci w historii oddziału przeprowadzono II etap postępowania kwalifikacyjnego. Wcześniej tego typu egzaminy prowadzone były wyłącznie w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, Koszalinie i w Lubaniu.

Przez dwa dni (wtorek, środa) w komendzie oddziału do drugiego etapu rekrutacji przystąpiło łącznie 51 kandydatów. Większość pochodzi z Podkarpacia. Wśród kandydatów było szesnaście kobiet. II etap procedury naboru to test z wiedzy ogólnej, z języka obcego oraz sprawności fizycznej. Na zakończenie odbyła się rozmowa kwalifikacyjna. Innymi elementami postępowania jest również test psychologiczny, badanie na poligrafie („wykrywaczu kłamstw”) oraz komisja lekarska. Osoby, które uzyskają wymaganą liczbę punktów, zasilą szeregi Bieszczadzkiego Oddziału SG i podejmą służbę w placówkach w Horyńcu Zdroju, Lubaczowie, Korczowej, Medyce, Hermanowicach, Huwnikach, Wojtkowej, Krościenku, Czarnej Górnej, Stuposianach, Ustrzykach Górnych oraz Wetlinie.

Nad przebiegiem drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego czuwała specjalnie w tym celu powołana komisja egzaminacyjna, a w jej składzie znaleźli się funkcjonariusze oddziału i przedstawiciele Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

Dodatkowo w ostatnich dniach dwudziestu kandydatów do służby w Bieszczadzkim Oddziale SG uczestniczyło w II etapie postępowania przeprowadzonym w ośrodku szkolenia SG w Lubaniu.

Możliwość organizowania drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego w siedzibie oddziału wprowadziło Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie 23 lipca 2020 roku. Celem nowych regulacji prawnych ma być usprawnienie procedury kwalifikacyjnej związanej z naborem.

Służba w Bieszczadzkim Oddziale SG cieszy się dużym zainteresowaniem, czego dowodem jest liczba składanych podań o przyjęcie. Nabór do BiOSG prowadzony jest w sposób ciągły. Łącznie w 2022 roku zaplanowano wcielenie 70 nowych funkcjonariuszy. Najbliższe przyjęcia będą w czerwcu (25 osób), kolejni adepci zostaną przyjęci w październiku.

BiOSG

14-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)