REKLAMA
REKLAMA

PROKURATURA: Nie ma związku pomiędzy sprzedażą Sosenek a dofinansowaniem na budowę nowego mostu (VIDEO)

PROKURATURA: Nie ma związku pomiędzy sprzedażą Sosenek a dofinansowaniem na budowę nowego mostu (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Decyzją Prokuratury Okręgowej w Krośnie, śledztwo w sprawie Sosenek i porozumienia mostowego zostało umorzone. Po przeanalizowaniu obszernego materiału dowodowego, śledczy stwierdzili, że zarówno w kontekście podpisania dokumentu „mostowego” pomiędzy miastem a powiatem, jak i w odniesieniu do sprzedaży Sosenek, nie doszło do nieprawidłowości, a co za tym idzie do popełnienia przestępstwa. Postanowienie nie jest prawomocne. Publikujemy materiał VIDEO z udziałem rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Krośnie, w którym prezentowane jest uzasadnienie decyzji śledczych.

O ustaleniach prokuratury pisaliśmy jako pierwsi tutaj:

Śledztwo w sprawie Sosenek i porozumienia mostowego: „Nie było nieprawidłowości”

PROKURATURA. Śledztwo w sprawie Sosenek i porozumienia umorzone. USTALENIA BIEGŁEGO

Przypomnijmy.

7 kwietnia 2021 roku wszczęte zostało śledztwo w sprawie sprzedaży miejskiej działki nazywanej „Sosenkami” oraz w sprawie porozumienia mostowego związanego z dofinansowaniem budowy nowego mostu na Sanie w Sanoku.

Prokurator Monika Kaszubowicz. Foto: Prokuratura Okręgowa w Krośnie

Jak informowała nas Monika Kaszubowicz, Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie, przedmiotem postępowania była prawidłowość zbycia nieruchomości w Sanoku, potocznie nazywanej „Sosenkami” oraz prawidłowość postępowania w zakresie porozumienia o przekazaniu w użytkowanie mostu na Białą Górę.

Śledztwo prowadzone było pod kątem art. 231 §1 Kodeksu Karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków i działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Za przestępstwo opisane w tym artykule ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do lat 3. Postępowanie toczyło się również w zakresie art. 296 §1 Kodeksu Karnego, czyli wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Czyn ten zagrożony jest karą więzienia do 5 lat.

6 kwietnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Krośnie przeprowadziła czynności sprawdzające, a dzień później podjęto decyzję o rozpoczęciu postępowania. Krośnieńska jednostka zajęła się sprawą po tym, jak odmowę wszczęcia śledztwa wydała Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.

Jest decyzja. Śledztwo umorzone!

Jak udało nam się dowiedzieć dzisiaj (1 czerwca 2022 roku), Prokuratura Okręgowa w Krośnie postanowiła o umorzeniu śledztwa z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Prokurator prowadzący śledztwo po zapoznaniu się z obszernym materiałem dowodowym uznał, że w obu sprawach nie doszło do nieprawidłowości oraz nie doszło do popełnienia przestępstwa – przekazała nam rano Beata Piotrowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

Postanowienie nie jest prawomocne.

W kontekście obu wątków, prokuratura przeanalizowała bardzo obszerny materiał dowodowy – mówi Beata Piotrowicz.

Co ustalił biegły?

POROZUMIENIE MOSTOWE

Jak przekazuje nam prokurator Beata Piotrowicz, do podpisania tzw. porozumienia mostowego przez starostę Stanisława Chęcia, wicestarostę Janusza Cecułę oraz burmistrza Tomasza Matuszewskiego faktycznie doszło i było to związane z wymogami wniosku składanego przez Gminę Miasta Sanoka w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów” i planu budowy nowej przeprawy na Sanie w Sanoku. Z ustaleń śledztwa wynika jednak, że jest to dokument intencyjny i nie stanowi podstawy do przeniesienia własności nieruchomości i nie skutkuje ponoszeniem kosztów eksploatacji, a w związku z tym, podpisanie porozumienia nie wymagało zgody rady powiatu i rady miasta. Czy ten nie zawiera zatem znamion czynu zabronionego, nie jest przestępstwem.

Dodatkowo, jak ustalili śledczy, zarząd powiatu omawiał podpisanie porozumienia na posiedzeniach zarządu w dniach 20 i 27 marca 2019 roku i wyraził zgodę na zawarcie zapisanych w dokumencie postanowień.

Prokurator Beata Piotrowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie

SOSENKI

Jak podkreśla Beata Piotrowicz z Prokuratury Okręgowej w Krośnie, istotnych dla sprawy jest kilka aspektów.

Decyzja o sprzedaży Sosenek zapadła w 2013 roku na mocy uchwały Rady Miasta Sanoka. Uzasadnieniem były wysokie koszty utrzymania obiektu oraz poszukiwanie przez miasto funduszy do realizacji priorytetowych inwestycji. Wytypowano wtedy cztery nieruchomości do sprzedaży i jedną z nich były Sosenki.

Sprzedać Sosenki próbowano kilkukrotnie, podczas przetargów z 2013, 2014 (dwa) i 2017 roku. Ostatecznie nieruchomość sprzedano 26 sierpnia 2020 roku za kwotę 2,334 mln złotych. Powołany w toku śledztwa biegły ocenił, że nieruchomość została wyceniona przez rzeczoznawcę prawidłowo, zgodnie z odpowiednią metodą i w ramach przepisów oraz że została sprzedana za faktyczną wartość, adekwatną do uwarunkowań rynkowych.

Jak wynika ze słów rzecznika prasowego prokuratury, biegły zajmował się przede wszystkim kwestią rzetelności wyceny nieruchomości, jednak jednym z aspektów, które badano, była również kwestia planów budowy nowego mostu.

Należy podkreślić, że Sosenki zostały sprzedane 26 sierpnia 2020 roku, a pierwsze informacje w kwestii dofinansowania do budowy nowej przeprawy pojawiły się w listopadzie 2020 roku. Dlatego też, nie można doszukiwać się tutaj jakiegokolwiek związku pomiędzy tymi wydarzeniami. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Dodam również, że decyzja z listopada 2020 roku o dofinansowaniu dopiero rozpoczynała cały proces pozyskiwania środków na budowę nowego mostu. Przypomnę też, że od 2013 roku odbyło się kilka przetargów na sprzedaż Sosenek – mówi Beata Piotrowicz.

Wydarzenia sprzed listopada 2020 roku i pierwsze starania miasta o dofinansowanie dla budowy nowego mostu, zdaniem prokuratury, nie miały wpływu na sprzedaż Sosenek.

Postępowanie władz samorządowych w sprawie sprzedaży Sosenek nie zawiera znamion czynu zabronionego, nie jest przestępstwem.

Z uwagi na ustalenia prokuratury w kontekście porozumienia mostowego i sprzedaży Sosenek, śledztwo umorzono. Postanowienie nie jest prawomocne.

Do sprawy wrócimy. Już jutro na naszym portalu materiał VIDEO z wypowiedzią Beaty Piotrowicz dotyczącą zakończenia śledztwa.

grafika poglądowa

02-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Państwo w państwie ? teraz powiedzą że to sankcje WHO a nie rządu 2022-06-02 21:37:41
0 0
a od jesieni powrot do restrykcji i pandemii - małpiej, koczklodanowej pewnie coś znowu wyciągna z szerokiej gamy "wirusów"z labolatorium aby kasa grała - Czy teraz będzie milon ponadwymiarowych zgonów, braki żywności ... i wojna ?
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)