REKLAMA
REKLAMA

Radni blokują zakup nowego wozu strażackiego. Przepadną duże pieniądze?

GMINA SANOK / PODKARPACIE. W styczniu tego roku strażacy z OSP KSRG Strachocina otrzymali ministerialną promesę w wysokości 550 tys. zł z przeznaczeniem na zakup nowego samochodu bojowego dla jednostki. Pojazd taki kosztuje około 1 mln 300 tys zł. Aby zebrać całą kwotę zwrócili się do radnych Gminy Sanok o wsparcie zakupu sprzętu kwotą 600 tys zł. Pozostałą cześć zadeklarowali zebrać we własnym zakresie.

Punkt zakładający zmiany w budżecie, a tym samym możliwość przekazania środków dla OSP Strachocina, dwukrotnie był przedkładany radnym. Dwukrotnie przepadł. Jeżeli nie znajdą się środki na zakup samochodu, wspomnianą promesę będzie trzeba zwrócić do ministerstwa.

Strażacy z OSP KSRG Strachocina wydali specjalne oświadczenie.


Oficjalne stanowisko OSP Strachocina, dotyczące decyzji Rady Gminy Sanok o braku dofinansowania na zakup nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego

Na zdjęciu Marek Wolanin, prezes OSP Strachocina.

Rok 2022 przywitał nas bardzo miłą informacją. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Na liście znalazła się Nasza jednostka OSP KSRG Strachocina.

Wielka radość, wielkie nadzieje, że wysłużonego STARA 266 zamienimy na nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd ma już swoje lata i mierzy się z bardzo wieloma usterkami. Ciągłe naprawy powodują częste wyłączenia z podziału bojowego. Co idzie za tym? Nie możemy zapewnić bezpieczeństwa mieszkańcom naszej miejscowości, gminy, powiatu, województwa, a także zlokalizowanego w naszej miejscowości Podziemnego Magazynu Gazu Ziemnego.

Aby sfinalizować zakup nowego samochodu, dofinansowanie MSWiA nie jest wystarczalne, więc oczywistą sprawą było zwrócenie się do Gminy Sanok o finansowanie brakującej kwoty.

I tutaj rozpoczęły się problemy. Nie sposób tego opisać z czym musimy się mierzyć. Mierzyć w imię rozwoju RATOWNICZO-GAŚNICZEGO i bezpieczeństwa w naszym regionie.

Do dzisiaj, czyli po upływie prawie pięciu miesięcy od rozpoczęcia procedury zakupu samochodu odbyły się dwie sesje rady gminy na których pod głosowanie poddany był wniosek dofinansowania naszej jednostki kwotą 600 tys. zł.

W dniu 3 marca 2022 r. wynikiem głosowania 7 głosów za i 7 przeciw oraz 1 wstrzymującym się wniosek upada.

„SZOK, ROZPACZ, NIEDOWIERZANIE” DECYZJA RADY GMINY: SĄ NA NIE! TAK TO JEST PRAWDA! RADA GMINY ZAGŁOSOWAŁA PRZECIWKO BEZPIECZEŃSTWU NAS STRAŻAKÓW, BEZPIECZEŃSTWU MIESZKAŃCÓW STRACHOCINY, GMINY SANOK, POWIATU SANOCKIEGO I NIE TYLKO!

Po negatywnej decyzji rozpoczynamy wiele spotkań ciężkich rozmów, aby zmienić decyzje radnych nie przychylnych naszemu wnioskowi i nadchodzi dzień 20 maja 2022 r., czyli kolejna sesja rady gminy, na której będzie podejmowana decyzja. Mamy nadzieję, że tym razem będzie dobrze i radni udzielą pomocy naszej jednostce, niestety historia zatacza koło i identycznym wynikiem 7 głosów za, 7 przeciw i 1 wstrzymujący się, rada gminy odrzuca wniosek.

Czemu tak się stało? Nie umiemy sobie na to pytanie odpowiedzieć. Część Radnych gminy Sanok stała się dla NAS niewiarygodnym partnerem. Myślimy, że nie tylko dla nas, ale patrząc w przyszłość również dla przyznających dotacje RZĄDOWE. WPROST ODRZUCILI PIENIĄDZE RZĄDOWE które miały pomóc rozwojowi naszego regionu.

Pożarnictwo na terenie gminy Sanok powinno być na najwyższym poziomie a niestety rzeczywistość jest inna. Sprzęt, który posiadają jednostki z terenu gminy w tym i nasza jednostka na wyposażeniu (GBA Star 266) jest z ubiegłego wieku i jego stan techniczny oraz gotowość bojowa jest bardzo słaba. Świadczą o tym liczne awarie oraz naprawy. W ubiegłym roku nasz samochód był wyłączony z podziału bojowego przez blisko pół roku.

Wysłużony Star 266.

Na terenie naszej miejscowości Strachocina, znajduje się podziemny magazyn gazu (PMG STRACHOCINA) oraz nowe instalacje do przesyłu gazu firmy Gaz-System obiekty o podwyższonym ryzyku. W ubiegłym roku opublikowaliśmy tekst Dawida Iwańca „Z toporem na ogień. Dlaczego pożar w Czechowicach-Dziedzicach był tak katastrofalny w skutkach?” – to studium przypadku, gdzie w jednostkach OSP przyległych do rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach nie było zaplecza odpowiednich pojazdów, które w pierwszym rzucie mogłyby zniwelować katastrofalne skutki pożaru. Lata pracy, chodzenia od drzwi do drzwi, pstryknięciem palców jest zmarnowana. Zazdrość niektórych radnych? Niegospodarność? Zewnętrzne wpływy? Polityka? CZY TO STOI ZA BRAKIEM POZYTYWNEJ DECYZJI, DECYZJI ZWIEKSZENIA BEZPIECZEŃSTWA W NASZYM REGIONIE?

WIERZYMY, ŻE BRAĆ STRAŻACKA POPRZE NASZE STARANIA O POZYSKANIE SAMOCHODU. ŻE POPRĄ NAS NASI PRZYJACIELE, SYMPATYCY, OSOBY KTÓRE W NAS WIERZĄ! NIE DĄŻYMY DO ROZWOJU JEDNOSTKI OSP KSRG STRACHOCINA ABY REALIZOWAĆ WŁASNE CELE I AMBICJE. DĄŻYMY DO ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA WSZYSTKIM KTÓRZY TEGO POTRZEBUJĄ! CHCEMY ABY MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA W PRZYSZŁOŚCI PRACOWAŁA NA NOWOCZESNYM BEZPIECZNYM SPRZĘCIE!

Miejmy nadzieję, że Samorządowcy w imię bezpieczeństwa mieszkańców Gminy i powiatu Sanockiego, będą w stanie się porozumieć ponad podziałami i podjąć odpowiednie decyzje.

KOŃCZĄC INFORMUJEMY, ŻE BĘDZIEMY SIĘ STARALI ZREALIZOWAĆ ZAKUP CIĘŻKIEGO SAMOCHODU RATOWNICZO-GAŚNICZEGO. ODWIEDZIMY I ZAPUKAMY W JESZCZE WIĘKSZĄ ILOŚĆ DRZWI, NIE ODRZUCIMY RĘKI, KTÓRĄ WYCIĄGNĘŁO DO NAS MSWiA.

NIESIENIE POMOCY, BEZPIECZEŃSTWO, ROZWÓJ, BRATERSTWO TYM CECHUJE SIĘ OSP KSRG STRACHOCINA!

BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA POŻYTEK.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Strachocinie serdecznie dziękuje Państwu Radnym, którzy od początku popierali naszą inicjatywę; wspierali nas i oddali swój głos na tak; dzięki Wam wiara w pozytywny koniec sprawy jeszcze nie zginęła.

 • Wojtas Tadeusz
 • Biega Zdzisław
 • Bodziak Janina
 • Burka Tadeusz
 • Cecuła Rafał
 • Kaczmarska Bogusława
 • Pastuszak Agnieszka

Zaś Panowie radni przeciwni pomocy, pozostaje nam tylko wyrazić wielkie niedowierzanie i smutek z powodu podejmowanych przez Was decyzji.

Głosy przeciwko:

 • Dereń Stanisław
 • Dzierżawski Jan
 • Niemczyk Daniel
 • Oryszczak Wiesław
 • Skoczułek Krzysztof
 • Stabryła Daniel
 • Zapotoczny Roman

Głos wstrzymujący się:

 • Kaczmarski Tadeusz

Grafika poglądowa

foto: archiwum OSP Starchocina (3), red.

Uchwała, którą odrzucili radni – pdf.

27-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)