REKLAMA
REKLAMA

Remont idzie jak po grudzie. Mieszkańcy: Ile można czekać?

FALEJÓWKA / PODKARPACIE. Na skrzynkę mailową otrzymaliśmy sygnał od mieszkańców Falejówki, którzy wyrażają swoje niezadowolenie w związku z ciągnącym się remontem miejscowego Wiejskiego Domu Kultury. Ma on trwać już blisko 5 lat. Końca prac jednak nie widać.

– Gmina Sanok zarządziła remont sali 5 lat temu. Niedawno dodała zdjęcia opisujące ukończony kolejny etap robót. Sala została ukończona z zewnątrz, do środka dopiero teraz weszli robotnicy i zaczęli działać. Z tego co słyszałem też mają zlecenie na skończenie pewnej części robót, a nie skończenie całej sali. (…) Czekamy już od 5 lat! Zdecydowanie za długo – pisze w mailu nasz Czytelnik.

Sprawdziliśmy na czym konkretnie polega realizowane zadanie i jaki jest zakres prac. Inwestycji, która faktycznie rozpoczęła się w 2017 roku.

– Zakres inwestycji obejmuje rozbudowę, nadbudowę i przebudowę istniejącego budynku Wiejskiego Domu Kultury w miejscowości Falejówka. Nie możemy tutaj mówić o remoncie. Dzięki realizacji zadania funkcjonalność obiektu znacząca się poprawi. Nad salą taneczną wybudowano antresolę umożliwiającą rozmieszczenie dodatkowych osób korzystających z głównej sali tanecznej. Zaplecze kuchenne oraz sanitarno-szatniowe dostosowano do obecnie obowiązujących przepisów. Nad częścią budynku przewidziano poddasze z dwoma świetlicami oraz zapleczem sanitarnym, umożliwiające spotkania funkcjonującym w miejscowości organizacjom (OSP, Koło Gospodyń Wiejskich) – wyjaśnia Łukasz Mendyka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.

Poniżej zdjęcia Wiejskiego Domu Kultury w Falejówce. Zaawansowanie prac aktualnie (fot. UG Sanok).

Biorąc pod uwagę zakres inwestycji oraz szereg innych inwestycji realizowanych przez Gminę Sanok, zadanie realizowane jest w kilku etapach w ramach środków zabezpieczonych w budżecie przez Radę Gminy. Jak wskazuje nasz rozmówca, niezależnie od środków budżetowych Gmina Sanok stara się pozyskać środki zewnętrzne czego
przykładem jest dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzące z Programu Infrastruktura Kultury w kwocie 320 tys. zł.

– Pierwszy zakres prac w ramach dofinansowania zrealizowany w roku poprzednim obejmował wykonanie elewacji tj. docieplenie ścian płytami styropianowymi wraz z położeniem wyprawy oraz montażem elementów dekoracyjnych imitujących drewno i kamień, licowanie ścian płytkami imitującymi kamień, wykonanie podbitki dachowej, dostawę i montaż daszków nad drzwiami zewnętrznymi oraz wykonanie robót w zakresie oświetlenia zewnętrznego. Ponadto wykonano płytkę odbojową, schody zewnętrzne oraz pochylnię umożliwiającą swobodny dostęp do obiektu dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz budynku wykonano częściowo biały montaż sanitarny – dodaje Łukasz Mendyka.

W bieżącym roku prace mają być kontynuowane. Przewidziano wykonanie robót wykończeniowych wewnętrznych sali głównej oraz większości pomieszczeń pomocniczych m.in. wykonanie posadzek, montaż stolarki drzwiowej, montaż balustrady ze stali nierdzewnej, licowanie ścian płytkami, malowanie ścian, montaż parapetów, montaż oświetlenia oraz dostawę części wyposażenia zaplecza kuchennego.

Poniżej zdjęcia Wiejskiego Domu Kultury w Falejówce (grudzień 2021, fot. UG Sanok).

– Niestety ze względu na ograniczone środki finansowe nie jest to jeszcze ostatni etap robót. Do realizacji pozostaje np. montaż grzejników c.o. wraz z wykonaniem kotłowni, dostawa wyposażenia, czy też zagospodarowanie terenu wokół budynku. Jest duża szansa, że przyszły rok będzie rokiem zakończenia powyższej inwestycji, tak mocno oczekiwanej przez lokalne społeczeństwo. Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową ciężko jest jednak oszacować faktyczne koszty niezbędne do jej zakończenia – kończy kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji.

red.

27-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)