REKLAMA
REKLAMA

RCB: 10 porad jeśli zabraknie energii elektrycznej

10 porad w przypadku braku prądu

Jednym ze skutków burz jest możliwość zerwania linii energetycznych.

Poniżej publikujemy 10 porad dotyczących tego, jak uodpornić się na zagrożenia wywołane brakiem prądu:

 1. Sprawdź czy domy/mieszkania w Twoim otoczeniu też nie posiadają dostępu do energii elektrycznej. Być może to tylko awaria bezpiecznika lub przepalenie obwodów elektrycznych. Jeśli opuścisz miejsce zamieszkania w celu zbadania sytuacji, zabierz ze sobą latarkę. Nie dotykaj zerwanych przewodów elektrycznych, jeśli zobaczysz takie – zgłoś zdarzenie służbom.
 2. Do oświetlenia używaj latarek. W związku z zagrożeniem pożarem ostrożnie używaj świec i lamp naftowych.
 3. Odłącz od sieci elektrycznej urządzenia. Zapobiegasz tym jej nadmiernym obciążeniem.
 4. Jak najrzadziej otwieraj lodówkę oraz zamrażarkę. Przy zamkniętych drzwiczkach urządzenia są w stanie utrzymać niską temperaturę od jednego do dwóch dni.
 5. Jeśli na zewnątrz panuje niska temperatura, możesz trzymać tam żywność w specjalnych pojemnikach. Zacznij najpierw jeść łatwo psujące się pokarmy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do ich świeżości – wyrzuć je.
 6. Ostrożnie używaj przenośnych agregatów prądotwórczych, sprawdź przed użyciem jego stan techniczny. Ze względu na ryzyko pożaru i zaczadzenia, nie używaj przenośnych agregatów prądotwórczych w domu bądź garażu. Zastosuj się do wskazówek producenta urządzenia.
 7. Przygotuj się na korzystanie z alternatywnych źródeł wody, jeśli dostęp do niej wymaga energii elektrycznej.
 8. Niektóre urządzenia gazowe mogą nie funkcjonować bez energii elektrycznej wymagając zapłonu. Warto posiadać małe kuchenki gazowe odpalane ręcznie.
  Jeśli panują niskie temperatury, osusz pompy, przewody, termy i bojlery, zlewozmywaki, umywalki, pralki i zmywarki. Instalacje z zimną wodą mogą zamarzać, gdy nie ma prądu.
 9. Jeśli posiadasz urządzenia podtrzymujące życie członkom rodziny (respiratory, wyposażenie tlenowe i inne urządzenia podtrzymujące przy życiu), zadbaj o ich alternatywne źródło zasilania.
 10. Poinformuj niezwłocznie służby o groźbie utraty dostępu tych urządzeń do energii elektrycznej.
10 porad w przypadku braku prądu

10 porad w przypadku braku prądu

Źródło: RCB

14-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)