REKLAMA
REKLAMA

Od jutra pierwsze transporty obywateli Ukrainy do Sanoka! POTRZEBNI WOLONTARIUSZE (VIDEO)

Mieszkańcy powiatu sanockiego chętnie zgłaszają się do pomocy jako wolontariusze. We wtorek 55 osób pojechało na dworzec PKS do Przemyśla, zabierając ze sobą 10 tys. kanapek przygotowanych przez uczniów, nauczycieli, rodziców i restauratorów.

W najbliższy piątek, 4 marca, zaplanowany jest kolejny wyjazd.

Wolontariusze są potrzebni w piątek w godzinach od 21:00-9:00 oraz w sobotę od godz. 9:00 do 21:00.

Praca będzie polegać na podawaniu posiłków i kierowaniu osób do konkretnych miejsc tymczasowego zakwaterowania.

foto: Starostwo Powiatowe w Sanoku

Wyjazd z Sanoka zaplanowany jest w piątek z parkingu przy MOSiR (ul. Królowej Bony 4) o godz. 19:30, a w sobotę o godz. 7:30

Osoby pełnoletnie, które chcą zgłosić się jako wolontariusze, proszone są o kontakt pod nr tel. 798 057 392 w godz. od 9:00 do 22:00.

W chwili obecnej najbardziej potrzebne są łóżka polowe, termosy, koce, kołdry, materace, karimaty, śpiwory, artykuły medyczne i higieniczne oraz leki i żywność z długim terminem ważności. Wstrzymana jest zbiórka odzieży.

Z informacji do których dotarliśmy wynika, że stacja przesiadkowa to Sanok. Planowane są 4 pary pociągów na dobę. Pierwsze mają dotrzeć do Sanoka jutro (3 marca) po południu.

– Sytuacja jest dynamiczna. Nie wiemy jakie zadania otrzymamy, ale bez względu na to będziemy je realizować. Decyzję podejmują władze województwa. Podawane daty o wspomnianych transportach obywateli Ukrainy są orientacyjne i mogą ulec zmianie – mówi Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Przypominamy, że zgodnie z obecnymi zaleceniami Wojewody Podkarpackiego, uchodźcy powinni być kierowani z punktów recepcyjnych do siedmiu innych województw naszego kraju, gdzie otrzymają fachową pomoc prawną i psychologiczną w języku ukraińskim, pomoc żywnościową, rzeczową, noclegową i medyczną. Dostajemy sygnały, że wielu mieszkańców powiatu sanockiego decyduje się jednak udzielić uchodźcom wsparcia, bo posiadają takie możliwości.

Wszelkie informacje w tym zakresie można otrzymać pod numerem telefonu: 13 46 57 634, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.

AKTUALIZACJA:

– Pierwszy skład ma wyruszyć z Sanoka do Krościenka o godzinie 11:00. Z granicy zabierze około 300 osób. Sanok jest „stacją przesiadkową”. Nie zakładamy więc, że tutaj będą lokowani uchodźcy. Na pewno zapewnimy pomoc na dalszą podróż – przekazał około godziny 13 starosta sanocki.

Starostwo Powiatowe / red.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Polscy Kolejarze zaczęli udrażniać tory do Krościenka!

02-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook