REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Nieznani mężczyźni otwierają drzwi mieszkań i kradną

SANOK / PODKARPACIE. Do naszej redakcji dotarły sygnały dotyczące nieznanych mężczyzn, którzy mieli próbować zakraść się do mieszkań przy ul. Mickiewicza w Sanoku. Złodzieje wykorzystują mechanizm otwierania niezamkniętych na klucz drzwi wejściowych i zabierania z wnętrza wartościowych przedmiotów, które znajdują się w pobliżu. Policja przestrzega i apeluje o zamykanie drzwi i zgłaszanie do komendy ewentualnych tego typu przypadków.

Do opisywanego zdarzenia doszło wczoraj około godziny 15:00 w jednym z mieszkań przy ul. Mickiewicza w Sanoku.

W mieszkaniu było cicho. W pewnym momencie usłyszałem, jak ktoś dwukrotnie naciska klamkę drzwi wejściowych, a po chwili próbuje przekręcać jakiś klucz w zamku. Zbliżyłem się do drzwi i przez wizjer zobaczyłem uciekającego w popłochu po schodach nieznanego mężczyznę – relacjonuje nam mieszkaniec Sanoka.

Do podobnego zdarzenia miało dojść jeszcze w innych mieszkaniach przy ul. Mickiewicza.

Sytuacja ta przypomina schemat, który jest regularnie wykorzystywany przez złodziei. Wybierają oni lokale, w których drzwi nie są zamknięte na klucz. Jeśli domownicy nie usłyszeli intruza, wtedy ten wchodzi do środka. Zabiera leżące na wierzchu torebki, kluczyki od samochodu, telefony, portfele i szybko wychodzi. Do kradzieży dochodzi nawet w sytuacjach, kiedy cała rodzina jest w środku.

Przestępcy często wcześniej obserwują zachowanie lokatorów, sprawdzają ich zwyczaje. Gdy już wiedzą, że dana osoba po wyjściu nie zamyka drzwi na klucz, wchodzą do środka. Często też wystarczy im niewielkie odchylenie drzwi by ukraść to, co znajduje się najbliżej, w zasięgu ręki. Złodzieje wykorzystują również czas, gdy właściciel domu wyjdzie do przydomowego ogródka, zajmie się porządkowaniem swoich posesji. Niestety nie wszyscy mają świadomość, że pozostawienie otwartych drzwi domu, nawet na krótko, może spowodować straty. Niebezpieczeństwo stwarzają również częściej otwierane wiosną okna.

W ostatnim czasie nie otrzymaliśmy takich zgłoszeń. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i ostrożności. Fakt pozostawienia niezamkniętych drzwi może wykorzystać złodziej. Złodziej nie potrzebuje dużo czasu by nas okraść. Pamiętajmy także o ostrożności i czujności w sytuacjach gdy nieznana nam osoba chce wejść do naszego mieszkania, domu. Oszuści mogą pukać do drzwi pod różnymi pretekstami – np. z prośbą o wodę, czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych, bądź też podając się za pracowników różnych instytucji. Przestrzegamy, zwłaszcza seniorów przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób. Pamiętajmy, że oszuści nie mają skrupułów i żerują na dobrym sercu i ufności osób starszych – mówi kom. Monika Hędrzak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.

Policja przypomina o przestrzeganiu kilku ważnych zasad:

• Przed otwarciem drzwi, spójrzmy przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
• Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytajmy o cel jego wizyty oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie, powodowane ostrożnością.
• W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej instytucji).
• W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 należy przekazać jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym przyjechała.

Nadmieniam, że każdą niepokojącą nas sytuacje można także zgłaszać dzielnicowemu. Aktualne dane wraz z nr telefonu znajdują się na stronie internetowej sanockiej Policji. Natomiast w sytuacji zagrożenia należy natychmiast wezwać pomoc dzwoniąc na nr alarmowy 112 – dodaje kom. Monika Hędrzak z KPP Sanok.

grafika poglądowa

źródło: Red., KRP V – Bielany, Żoliborz

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PODKARPACIE: Czarna seria. Nie żyje kolejny motocyklista


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

17-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się

Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

NiemenCrystal2022-05-18 13:10:59
0 0
Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)