REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Straż Miejska podsumowała ubiegły rok. Statystyki zaskakują!

SANOK / PODKARPACIE. Na najbliższej sesji Rady Miasta Sanoka zostanie przedstawione sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Sanoku. 14 stronicowy dokument jest załącznikiem do dokumentów wspomnianej sesji. Znajduje się w nim wiele szczegółowych danych dotyczących funkcjonowania tej formacji w naszym mieście.

Strażnicy miejscy działali w sumie na 13 rożnych płaszczyznach. My postanowiliśmy się skupić na dwóch z nich: Ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Statystyki zaskakują. Dlaczego zaskakują? Bo przyjęło się, że formacje mundurowe tylko czekają na to, aby karać obywateli. W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie.

Komendant Straży Miejskiej w Sanoku Marek Przystasz.

Ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych

Strażnicy Miejscy z Sanoka przeprowadzili łącznie 4318 interwencji w związku z ochroną spokoju i porządku publicznego. 3030 sami, 1282 wspólnie z funkcjonariuszami Policji. Wysokość mandatów karnych wyniosła łącznie niespełna 24 tys. zł. Zostało wszczętych 188 postępowań wyjaśniających w sprawach o wykroczeniach. Z czego 108 wniosków zostało skierowanych do sądu.

Biorąc powyższe liczby pod uwagę ilość podjętych interwencji zastosowano prewencyjnie pouczeń w stosunku do 2422 osób, oznacza to, że wielu przypadkach strażnicy nie „czepiali się” sanoczan i mieszkańców powiatu.

Tym bardziej, że na liczbę 4318 interwencji złożyły się też te związane z zagrożeniem życia i zdrowia, pożarów czy zwierząt.

Monitoring to nieocieniona pomoc, więc na pewno potrzeba go rozbudować.

W sumie do Dyżurnego Straży Miejskiej w 2021 roku wpłynęło 2288 zgłoszeń i dotyczyły one:

  • zakłócania spokoju i porządku publicznego: 637 (27,8%),
  • zagrożeń w ruchu drogowym: 553 (24%),
  • ochrony środowiska i gospodarki odpadami: 153 (6,6%),
  • zagrożeń życia i zdrowia: 257 (11,2%),
  • zagrożeń pożarowych (katastrofy): 29 (1,3%),
  • awarii technicznych: 102 (4,4%),
  • zwierząt: 116 (5%),
  • pozostałe: 441 (19,3%)

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Statystyki i w tym elemencie wykazują, że nasi strażnicy działali tak, aby toczące się postępowania kończyły się na pouczeniach.

W roku sprawozdawczym przeprowadzono 911 kontroli z zakresu ruchu drogowego. Interwencje zakończono, postępowaniem mandatowym w 49 przypadkach (5,4%), skierowaniem 30 wniosków o ukaranie do sądu (3,3%) przeciwko kierującym oraz zastosowanie środek wychowawczego w postaci pouczenia w stosunku do 832 kierowców (91,3%).

Strażnicy starają się zazwyczaj pouczać. Osoby agresywne, czy rażąco łamiące przepisy, muszą się jednak liczyć z bardziej poważniejszymi konsekwencjami.

Straż Miejska w Sanoku działała również w związku z obowiązującym w 2021 roku stanem epidemii, w sferze przeciwdziałania alkoholizmowi, w zakresie ekologii i ochrony środowiska, na płaszczyznach związanych ze zwierzętami w naszym mieście, pomagając osobom potrzebującym, w ramach działań profilaktycznych oraz bezpieczeństwie dzieci i młodzieży, ochronie spokoju i porządku w miejscach publiczny i zabezpieczaniu miejsc niebezpiecznych, współpracą z Komendą Powiatową Policji w Sanoku, współpracą z Wydziałami Urzędu Miasta czy w końcu przy zabezpieczaniu imprez organizowanych na terenie Sanoka.

Grafika poglądowa.

*Opracowane na bazie danych zawartych w sprawozdaniu z działalności Straży Miejskiej w Sanoku za rok 2021.ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Monitoring w mieście. Opinie radnych są jednoznaczne! (ANKIETA)

Grafika poglądowa.

SANOK: Policja nie typowała dodatkowych miejsc do objęcia monitoringiem

25-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)