REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Wykład o bł. Jakubie Strzemię już jutro!

SANOK. 17 listopada (czwartek) 2022 r., o godz. 17.00, w Sali Gobelinowej Zamku Królewskiego w Sanoku odbędzie się wykład zatytułowany „Aby nas głowa o nic nie bolała, czyli rzecz o błogosławionym Jakubie Strzemię”.

Autorem jest O. Rafał M. Antoszczuk OFMConv, zakonnik i kapłan Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię Braci Mniejszych Konwentualnych. Doktorant historii sztuki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Wiceprezes Franciszkańskiego Towarzystwa Naukowego, konsultant Pracowni Konserwacji Tkanin w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Autor licznych opracowań na temat postaci bł. Jakuba, Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz zabytków przechowywanych w zbiorach klasztorów franciszkańskich. Propagator kultu bł. Jakuba Strzemię.

Bohater wykładu urodził się w rodzinie rycerskiej pieczętującej się herbem Strzemię w 1340 r., czyli w czasie gdy król Kazimierz Wielki rozpoczął przyłączanie Rusi Czerwonej do Królestwa Polskiego. Jako franciszkanin i misjonarz brat Jakub Strzemię został wielkim katolickim ewangelizatorem tej ziemi oraz Podola, Wołynia i Wołoszczyzny. Jako arcybiskup halicki stworzył niemal od podstaw struktury kościoła łacińskiego w swej diecezji. Był gorącym propagatorem adoracji Najświętszego Sakramentu i gorliwym czcicielem Najświętszej Marii Panny. Wiódł życie skromne, a dochody z biskupstwa przekazywał na szpital i przytułek dla ubogich we Lwowie, którego został później patronem. Był doradcą króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi, którego całym ziemskim majątkiem jaki pozostawił po śmierci były… szaty liturgiczne.

źródło: materiały nadesłane

16-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)