REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Wystaw miskę z wodą, ona ratuje życie zwierząt! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Administratorzy strony „Sanockie Koty” apelują o szczególną troskę dla naszych braci mniejszych tego lata. Żar lejący się z nieba, z którym coraz częściej mamy do czynienia, źle znoszą nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Domowe, gospodarskie, jak i te dzikie, przebywające w naszym otoczeniu. Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny. Śmierć. Każde ekstremum temperatur potrafi zabić.

zdjęcie poglądowe (2)

Jak chronić zwierzęta przed upałem?

1. WODA.
Pamiętaj o chłodnej wodzie do picia (w dużych ilościach!). Ustaw miski z wodą w miarę możliwości w zacienionym miejscu. Ponadto delikatnie schładzaj zwierzęta: gospodarskie zraszając je natryskiem, sierść psa możesz zmoczyć chłodną wodą. Kotom dobrze jest zwiększyć dawkę mokrej karmy.

2. CIEŃ.
Upewnij się, że Twoje zwierzę ma dostęp do chłodnego pomieszczenia z wentylacją. Czy to mieszkanie w bloku, buda czy stodoła, zwierzę musi mieć zapewnione schronienie przed palącym słońcem!

3. MNIEJ RUCHU.
W upalne dni nie zabieraj psa na długie spacery. Nie forsuj go też zabawą czy aportowaniem. Wychodź częściej, ale na krócej i unikaj betonowych powierzchni. Dlaczego? Stań bosą stopą na rozgrzanym betonie czy asfalcie i się dowiesz. Powierzchnie te nagrzewają się do temperatur, które mogą spowodować bolesne rany i oparzenia na opuszkach psich łap. Staraj się wychodzić ze swoim czworonogiem rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest w maksimum siły grzewczej.
Uwaga! Nie zakładaj psu ciasnego kagańca, pies schładza się ziejąc otwartym pyskiem. Zawsze zabieraj ze sobą wodę na spacer.

4. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ zwierząt W AUCIE w słoneczne dni!
Nie bądź obojętny, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia zwierzę w rozgrzanym samochodzie, na słońcu lub nawet na balkonie… Reaguj! 30 stopni na zewnątrz potrafi podbić temperaturę panującą w samochodzie do 60 stopni. To gotowy przepis na śmierć w wyniku przegrzania zwierzęcia uwięzionego w środku pojazdu.

O takich sytuacjach poinformuj policję lub inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
W ten sposób możesz uratować życie zwierzakowi.

5. NIE TYLKO DOMOWE, lecz także dziko żyjące zwierzęta potrzebują latem naszego wsparcia, ponieważ wiele z nich cierpi na brak dostępu do wody. Rozwiązaniem może być wystawianie przez nas misek z wodą na trawnikach czy pod drzewami. Wystarczy stary garnek albo głębszy talerz napełniony świeżą wodą, aby ptaki, jeże i inne drobne zwierzęta mogły odczuć prawdziwą ulgę.
Z naszej strony to tak niewiele, a dla nich jest to ogromna pomoc.

Dodatkowa prośba do właścicieli sklepów i firm, aby wystawili miski dla pupili swoich klientów.

Warto wiedzieć – OBJAWY UDARU CIEPLNEGO:
– dyszenie, bardzo szybkie bicie serca, bardzo szybki oddech,
– przekrwione i suche błony śluzowe,
– temperatura ciała w okolicach 40 – 43 stopni,
– niepokój, szukanie chłodnego miejsca, próba ułożenia się jak największą powierzchnią ciała na zimnej podłodze,
– wymioty, biegunka,
– u kotów silne ziajanie,
– w końcowej fazie: letarg, objawy padaczkowe, spłycenie oddechów.

źródło: materiały nadesłane

02-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)