REKLAMA
REKLAMA

Śmierć małżeństwa w górach. Porwała ich lawina. Byli przewodnikami (ZDJĘCIA)

POLSKA. Do ogromnej tragedii doszło wczoraj w słowackich Tatrach. Zginęło polskie małżeństwo, Andrzej Sokołowski i Roksana Knapik. Oboje byli przewodnikami wysokogórskimi. Zgodnie z relacjami podawanymi przez odpowiednik GOPRu w Polsce, czyli Horską Zachranną Służbę, para miała zostać porwana przez lawinę. Ratownicy odnaleźli taterników pod masami śniegu. Niestety, nie dawali już oznak życia. Kolegów żegnają między innymi ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

21 września 2022 r. ratownicy górscy zostali poinformowani przez polskiego przewodnika górskiego o upadku kolegi z jedną osobą z deską snowboardową z Kvetnicové sedlo w kierunku Sławkowskiej Doliny. W tym czasie był gęsty śnieg, mgła i widoczność do 50m. Ratownicy górscy poprosili o współpracę załogę VZZS (śmigłowiec ratunkowy – przyp. red.), ale było wtedy warunków do latania z powodu niesprzyjającej aury, więc akcję kontynuowano na ziemi. Po dotarciu na miejsce, nie znaleziono nikogo. Zaczęły się zatem poszukiwania pod śniegiem. Po około godzinie, udało się znaleźć parę, niestety bez śladów życia – informuje Horska zachranna służba, odpowiednik polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce.

Małżeństwo należało do Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich IVBV. Członkowie grupy są w szoku, nie mogą uwierzyć w to, co się stało.

Wstrząśnięci nagłą śmiercią naszego Przyjaciela Andrzeja Sokołowskiego i Jego Żony Roksany Knapik składamy Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia. Andrzej był wspaniałym Kolegą, profesjonalistą, lubianym przez wszystkich przewodnikiem IVBV i ratownikiem Karkonoskiej Grupy GOPR, świetnym wspinaczem i narciarzem. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemitach i Norwegii, wytyczył nowe drogi w Tybecie Wschodnim i Tienszanie.  W Polskim Stowarzyszeniu Przewodników Wysokogórskich od 2010 roku, kształcił kolejne pokolenia przewodników jako instruktor i członek Komisji Technicznej. Andrzeja i Roksanę łączyło uczucie, góry i zamiłowanie do geologii. Sokół! Roksi! Będziemy zawsze pamiętać i zbierać dla Was górskie kryształy – czytamy w komunikacie Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich IVBV.

Jeden z nas… Do zobaczenia po drugiej stronie… – piszą ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

źródło: Bieszczadzka Grupa GOPR, Horska zachranna służba, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich IVBV (Facebook)

foto: Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich IVBV, GOPR Karkonosze, Horska zachranna służba (Facebook)

22-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)