REKLAMA
REKLAMA

Święto wojsk obrony terytorialnej. Uroczystości w Rzeszowie (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Już 27 września żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej będą świętować. To szczególny dzień dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym dniu przypada 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w uroczystych obchodach w Rzeszowie.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej obchodzą Święto Wojsk Obrony Terytorialnej, które przypada na 27 września – w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpocznie Msza Święta, która odbędzie się w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie o godzinie 12:00, natomiast uroczysty apel z okazji 83. rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Święta Wojsk Obrony Terytorialnej (przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów) o godzinie 13:00. Bądźcie tam razem z Nami.

Ustanowienie święta WOT w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Tradycja Wojsk Obrony Terytorialnej nawiązuje do ideałów Armii Krajowej. Jak niegdyś członkowie AK, tak dziś żołnierze WOT kierują się wartościami takimi jak honor, odwaga i umiłowanie Ojczyzny. To właśnie dlatego święto Wojsk Obrony
Terytorialnej ustanowiono w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

***

Formowanie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rozpoczęło się w 2017 roku. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo podkarpackie. Brygadą dowodzi płk Michał Małyska, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym; także na arenie międzynarodowej.

Misją 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności województwa podkarpackiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

ppor. Magdalena Mac, oficer prasowy 3PBOT

foto: DWOT

22-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)