REKLAMA
REKLAMA

Święto żołnierzy. Hymn podhalańczyków. „Harnasiu ty prowadź!” (VIDEO)

Święto żołnierzy. Hymn podhalańczyków. „Harnasiu ty prowadź!” (VIDEO)

PODKARPACIE. 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej 102 lata temu. Z tej okazji przypominamy hymn uznawanej za jedną z najlepszych formacji w polskiej historii – 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, odśpiewany podczas obchodów 24. rocznicy powstania jednostki w Starej Wsi w 2017 roku.

Bitwa Warszawska

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.

Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

15 sierpnia to także święto kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej).

Hymn żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich został odśpiewany w 2017 roku podczas uroczystości związane z 24. rocznicą powstania formacji, które zorganizowano w Starej Wsi w powiecie brzozowskim. Piękna, bojowa pieśń jest dumnym symbolem podhalańczyków.

21. Brygada Strzelców Podhalańskich / archiwum Esanok.pl

Bitwa Warszawska 1920 (film animowany)

Youtube.com / IPNtvPL
źródło: Red., PUW Gdańsk

15-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)