REKLAMA
REKLAMA

Tabliczka „Zakaz wyprowadzania psów”. Czy to zgodne z prawem?

SANOK / PODKARPACIE. Do siedziby Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku zgłaszają się rozżaleni sanoczanie, skarżąc się, że podczas spacerów ze swoimi pieskami idąc wzdłuż ul: Berka Joselewicza są atakowani słownie przez niektórych mieszkańców z pobliskich bloków. że nie mają prawa z psami przechodzić, bo jest znak, który o tym informuje i należy natychmiast zawrócić.

Ponieważ w przestrzeni publicznej bardzo często zauważalna jest tabliczka „zakaz wyprowadzania psów” – czy jest ona wiążąca? Odpowiedź brzmi: nie!

Zakazy tego typu nie muszą być przestrzegane – należy traktować je jedynie jako prośbę. Wielokrotnie sprawy w sądzie, w których tematem przewodnim był zakaz wyprowadzania psów na trawnik lub inny, odpowiednio oznaczony teren, bez kłopotu wygrywali właściciele czworonogów. Osoby, które otrzymają mandat za spacerowanie z pupilem w miejscu, które jest ogólnodostępne, powinny się od niego odwołać!

Miasto nie ma prawa zakazywać spacerów z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Sprawa przedstawia się dokładnie tak samo na terenach wspólnot mieszkaniowych. Trawniki ozdobione znakami z zakazem wyprowadzania psów i w tym przypadku prawnie można rozpatrywać jako prośby. Tak jak i wszystkim ludziom, również właścicielom czworonogów nie można zabronić poruszania się po ogólnodostępnych strefach.

Tabliczka „zakaz wyprowadzania psów” niezgodna z prawem w tym przypadku jest z tego powodu, że nadmiernie ogranicza swobody związane z poruszaniem się oraz przebywaniem w określonym miejscu.

Inną sprawą regulowaną przez prawo, grożącą mandatem jest utrzymywanie czystości w miejscach publicznych. Zbieranie i odpowiednia utylizacja odchodów naszych czworonożnych przyjaciół to obowiązek – taka tabliczka była by bardziej rozsądniejsza „posprzątaj po swoim psie” jest jedynie przypomnieniem czegoś, co właściciele powinni robić zawsze.

Ryszard Rygliszyn
prezes OB LOP w Sanoku
foto: OB LOP

29-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

JA 2022-11-10 12:47:03
0 0
Nie jestem pewien czy dobrze to interpretujecie. z tego co się orientuje te działki są terenem prywatnym należącym do mieszkańców konkretnego bloku, a nie terenem miejskim czy spółdzielni.... Należałoby to dokładnie sprawdzić bo być może wprowadzacie ludzi w błąd, bo jeśli to teren prywatny to chyba właściciel ma prawo nie życzyć sobie konkretnych zachowan na swoim terenie.....
Odpowiedz
postawcie inne2022-11-29 08:53:16
0 0
Postawcie jeszcze inne tablice o treści: SPRZĄTAJ G**NO PO SWOIM PSIE A JAK NIE MASZ WORKA TO SCHOWAJ DO KIESZENI
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)