REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi i spadochroniarze ćwiczyli w Bieszczadach (ZDJĘCIA)

Żołnierze z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka brali udział w ćwiczeniu zintegrowanym, 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Zasadniczym zadaniem spadochroniarzy było opanowanie obiektu na terenie Bieszczad. Terytorialsi z Sanoka wspierali ćwiczące grupy zadaniowe poprzez organizację przemieszczenia spadochroniarzy w rejon działań. Po opanowaniu obiektu, pododdziały przeszły do działań nieregularnych, co zakończyło wspólne ćwiczenia.

Zajęcia żołnierzy z Sanoka rozpoczęły się w sobotę rano, 5 lutego, a zakończyły o świcie  w niedzielę. W tym czasie dwa pododdziały Terytorialsów współdziałały ze Spadochroniarzami z 16. Batalionu Powietrznodesantowego. Zadaniem żołnierzy z Krakowa było odbicie obiektu opanowanego przez przeciwnika na terenie Arłamowa. Ćwiczące grupy zadaniowe otrzymały wsparcie od żołnierzy z kompanii sanockiej. Terytorialsi wczesnym rankiem nawiązali kontakt ze spadochroniarzami i weszli w ich podporządkowanie. Następnie otrzymali zadanie zorganizowania przemieszczenia się w rejon działań specjalnych.

Po północy grupy zadaniowe wykonały szturm na obiekt zajęty przez przeciwnika. Dobrze przygotowana operacja zakończyła się powodzeniem. Po odparciu przeciwnika, pododdziały Terytorialsów i Spadochroniarzy przeszły do działań nieregularnych i specjalnych. Żołnierze trafili na trudne warunki atmosferyczne, ale nie zawiedli. Zaplanowane zadania uczestnicy szkolenia z Krakowa i Sanoka wykonali precyzyjnie, sprawnie i skutecznie.

– Współdziałanie żołnierzy 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka wraz z 16. Batalionem Powietrznodesantowym było dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy ćwiczącymi wojskami. To już po raz drugi gościliśmy krakowskich żołnierzy w Bieszczadach na wspólnych ćwiczeniach taktycznych. Należy podkreślić, że głównym zadaniem WOT jest wsparcie wojsk operacyjnych w czasie działań bojowych. Dlatego też, włączamy się do wspólnych ćwiczeń w rejonie naszej odpowiedzialności służbowej. Cenimy sobie współpracę ze Spadochroniarzami z 6. Brygady Powietrznodesantowej. Deklarujemy swoją gotowość do współpracy i dalszych szkoleń – powiedziała ppłk Grzegorz Grzegorzewski – dowódca batalionu z Sanoka.

***

W miniony weekend ponad 800 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT spędziło na placach ćwiczeń. Terytorialsi uczestniczyli w intensywnym szkoleniu rotacyjnym doskonaląc zagadnienia taktyczne i strzeleckie. W Nisku i Jarosławiu ponad 60 ochotników odbywało kolejne dwa dni szkolenia podstawowego. Ponadto w działania operacyjne na granicy i w walkę z pandemią zaangażowanych było ponad 110 żołnierzy.

zdjęcia: 3.PBOT
kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT

07-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)