REKLAMA
REKLAMA

USTRZYKI DOLNE. Nowe łóżka dla oddziału dziecięcego od fundacji McDonalda (ZDJĘCIA)

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Piętnaście łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na Oddział Pediatryczny Szpitala Powiatowego w Ustrzykach Dolnych. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Szpital w Ustrzykach Dolnych to trzynasta placówka, która otrzymała taką darowiznę od Fundacji. To jedna z tych wielu form pomocy, która teraz okazuje się szczególnie potrzebna szpitalom opiekującym się uchodźcami z Ukrainy.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z brakiem snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji, którzy sami będąc rodzicami widzą, ile można zrobić, gdy zamiast mówić jak być powinno, proponuje się gotowe rozwiązanie problemu. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem karimata lub krzesło – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Gdańska, Suwałk, Kępna, Krakowa i Wyszkowa. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Fundacja przekazała 573 łóżka dla rodziców 13 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

W tym roku Fundacja doposaża także szpitale przy wschodniej granicy. Dwadzieścia łóżek trafiło do Przemyśla, gdzie pomoc medyczną otrzymują na co dzień ukraińskie dzieci. Kolejne właśnie dotarły do Ustrzyk Dolnych.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.

Dzięki wsparciu Fundacji Ronalda McDonalda zmienia się rzeczywistość Oddziału Pediatrycznego w Ustrzykach Dolnych. Opieka nad chorym dzieckiem w szpitalu to duży stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Pobyt w szpitalu niejednokrotnie wzbudza wiele emocji u małych pacjentów, natomiast obecność bliskich niweluje strach u dzieci i sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Rodzic mając świadomość, że ma także miejsce w procesie terapeutycznym swojej pociechy jest spokojny o jego przebieg. W ciągu dnia może bez skrępowania korzystać z fotela np. podczas snu dziecka przeczytać książkę lub też porozmawiać z domownikami, a gdy przyjdzie noc spokojnie czuwać przy maluszku na rozłożonym wygodnym fotelu. W obecnym czasie, gdy hospitalizowanych jest bardzo dużo małych pacjentów z terenu ogarniętego wojną na Ukrainie, wsparcie w rozkładane fotele daje także tym rodzicom namiastkę spokoju i swojego miejsca. Niektórzy Rodzice są także często wycieńczeni i niewyobrażalne byłoby, aby musieli czuwać przy swoich dzieciach na przyłóżkowych krzesłach – zaznacza Joanna Łysiak, p.o. Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej  w Ustrzykach Dolnych.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. 15 łóżek w Ustrzykach Dolnych przekazał w imieniu Fundacji jej przyjaciel i donator – Mieczysław Gaweł, przemyski licencjobiorca McDonald’s.

Programy Fundacji służy pomocą rodzinom w czasie, gdy muszą zmierzyć się z chorobą dziecka, pobytem w szpitalu. Bycie razem jest właśnie wtedy szczególnie ważne i wszystko, co Fundacja robi w ramach misji „Aby rodzina mogła być razem” ma ogromny wpływ na życie ludzi. Łóżka dla rodziców służą wygodzie, ale rozwiązują także problemy kilka tygodni temu nie do wyobrażenia. Teraz pacjentami często są dzieci, które nie mają w Polsce domu, a więc miejsce do spania dla mamy to już nie kwestia wyboru, ale coś naprawdę fundamentalnie ważnego – podkreśla Mieczysław Gaweł.

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną
w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem
w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze. Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pralni, kuchni, salonów i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical. Od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, nieco większy, przy Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci nie tylko poprzez bezpłatny pobyt w czasie leczenia dziecka w placówce opieki medycznej, ale przede wszystkim zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa w tym trudnym czasie. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, ogród i obszerna biblioteka. Wspólne dbanie o dom to dla rodzin namiastka normalności. Najdłuższy pobyt w Domu w Krakowie trwał 382 dni, ale atmosfera tego miejsca sprawia, że po kilku pierwszych dniach tutaj wszyscy czują się domownikami.

Każdy może pomóc utrzymaniu programów Fundacji przekazując 1% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu.

źródło: materiału nadesłane

28-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)