REKLAMA
REKLAMA

Wojewoda podkarpacki o pomocy dla uchodźców (ZDJĘCIA, VIDEO)

Wojewoda podkarpacki o pomocy dla uchodźców (ZDJĘCIA, VIDEO)

PODKARPACIE / POLSKA. O aktualnej sytuacji w regionie oraz organizacji pomocy dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie mówiła w środę (02.03) podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ewa Leniart w środę (02.03) na konferencji prasowej zaznaczyła, że jest to bardzo ważny moment historyczny zarówno dla naszego regionu, jak i świata. Wojewoda podkarpacki zaapelowała o to, aby nie poddawać się panice, a informację czerpać ze sprawdzonych źródeł.

– Jesteśmy w trudnym momencie historii. Bardzo ważne jest, aby w zaistniałej sytuacji nie ulegać dezinformacji i pamiętać o tym, by nie poddawać się panice. Apeluję zatem do mieszkańców regionu, alby słuchać tylko i wyłącznie informacji, które płyną z wiarygodnych źródeł – mówiła wojewoda.

Jak zaznaczyła Ewa Leniart, pomoc dla osób opuszczających teren Ukrainy została zorganizowana niezwłocznie dzięki ogromnemu wysiłkowi, przede wszystkim służb, na czele z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej, Policją, Strażą Pożarną, Krajową Administracją Skarbową, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, pracownikami Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i wielu innych organów administracji zespolonej.

Było to także możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi mieszkańców naszego regionu. Wszystkim Państwu za to ogromne zaangażowanie w pierwszych dniach kryzysowej sytuacji ogromnie dziękuję – podziękowała wojewoda podkarpacki.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart / PUW

Ewa Leniart przypomniała, że pomoc humanitarna realizowana jest w sposób skoordynowany. W tym celu została uruchomiona strona PomagamUkrainie.gov.pl. To narządzie dla osób potrzebujących pomocy oraz organizacji i osób zainteresowanych jej udzieleniem.

Wojewoda mówiła również o rozwiązaniach stosowanych w PUW w Rzeszowie, m. in. o działającej całodobowo infolinii dla cudzoziemców 800 100 990 oraz dodatkowej infolinii, która została wyznaczona w celu zawierania kontaktu przez cudzoziemców z poszukującymi ich bliskimi, przebywającymi już na terytorium Polski (+ 48 17 867 12 78).

Wojewoda podkreśliła, że województwo podkarpackie, podobnie jak lubelskie, pozostaje województwem recepcyjnym.

W spotkaniu z mediami wziął udział podkarpacki komendant wojewódzki Policji inspektor Dariusz Matusiak, który mówił o zadaniach realizowanych przez funkcjonariuszy. Zaznaczył, że policjanci dbają o bezpieczeństwo osób, które w Polsce szukają schronienia.

Podkarpacki komendant wojewódzki Policji inspektor Dariusz Matusiak / PUW

Podjęliśmy szereg działań, które miały wspólny cel zapewnienia bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom Podkarpacia, jak i osobom przybywającym na terytorium Polski – mówił komendant.

Inspektor Matusiak zaznaczył, że główne zadania realizowane są w kilku obszarach.

Mamy swoje służby na terenie przejść granicznych, gdzie pilnujemy porządku i zapewniamy bezpieczeństwo osobom tam się znajdującym, nasi policjanci realizują zadania w ruchu drogowym poprzez udrażnianie dróg dojazdowych do przejść granicznych i do punktów recepcyjnych, realizujemy cały ogrom konwojów humanitarnych. Policja wspiera te działania poprzez pilotowanie tych konwojów tak, by one, jak najszybciej mogły docierać do przejść granicznych. Jesteśmy w punktach recepcyjnych, dbamy o bezpieczeństwo na dworcach i w ich okolicach – wyliczał.

Szef podkarpackiej Policji dodał również, że mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację, komendant główny Policji zdecydował o przydzieleniu sił wsparcia dla województwa podkarpackiego.

Na chwilę obecną blisko 800 policjantów z całego kraju przyjechało do nas na Podkarpacie i wspiera nas w realizacji tych podstawowych naszych zadań. Policjanci, którzy udzielają nam wsparcia będą wymieniani rotacyjnie. Ten potencjał, który jest na dzisiaj przygotowany nie osłabnie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, mamy zapewnienie komendanta głównego, że dostaniemy dodatkowe siły i środki wsparcia – podkreślił.

źródło: Red., UW


ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dwie dziewczynki w szpitalu na obserwacji (ZDJĘCIA)
PODKARPACIE : Uchodźcy obywatele krajów trzecich wywożeni poza Przemyśl
SANOK. Hotelarze przyjmują uchodźców. Relacje Ukraińców łamią serce! (VIDEO)

 

03-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)