REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe jednak wiosną 2024?

– Zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości najbardziej prawdopodobne terminy wyborów samorządowych to 7 lub 14 kwietnia 2024 roku – poinformował wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku). Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku). Na wiosnę 2024 r. wypadają natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego (ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r.).

Paweł Szefernaker. Foto: gov.pl

– Propozycja PiS jest taka, aby kadencje samorządów, czyli wszystkich organów gmin, powiatów i województw przesunąć do 30 kwietnia 2024 roku. De facto o pół roku dłużej trwałaby kadencja samorządów – przekazał dziś na antenie RMF FM, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Jak podkreślał dalej, wybory parlamentarne i samorządowe są zaplanowane zgodnie z obecnie obowiązującym prawem na przyszły rok w tym samym czasie. Kampanie odbywałyby się praktycznie w tym samym czasie. W związku z tym wielu ekspertów wskazuje na to, że te wybory samorządowe powinny być przełożone.

– Wybory powinny odbyć się jak najszybciej. One nie mogą się odbyć w zimie, bo wybory są świętem demokracji. Ci, co mówią, żeby zrobić wybory samorządowe w grudniu, styczniu czy w lutym skazaliby Polaków na to żeby w zaspach, zawieruchach, śniegu najpiękniejsze wybory, takie oddolne na każdym szczeblu najbliżej człowieka odbywały się w zimie w Polsce – mówił Paweł Szefernaker.

14-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)