REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Wyłączać oświetlenie uliczne nocą? Oszczędności czy bezpieczeństwo? (ANKIETA)

SANOK / PODKARPACIE. Rosnące ceny prądu, nadciągający kryzys energetyczny uderzają miasta i gminy po kieszeni. Szukając oszczędności w różnych obszarach coraz więcej samorządów decyduje się na wyłączanie oświetlenia ulicznego nocą. Czy takie kroki powinno podjąć się także w Sanoku?

Sławomir Miklicz. Archiwum prywatne.

– W pierwszej kolejności powinna zostać przedstawiona analiza finansowa. Musimy wiedzieć, jakie konkretnie oszczędności może przynieść taki zabieg. Na chwilę obecną w gronie radnych nie podejmowaliśmy tego tematu – powiedział nam dziś rano Sławomir Miklicz, radny Rady Miasta Sanoka.

– Jeżeli oszczędności byłyby znaczące, zapewne trzeba byłoby rozważyć takie rozwiązanie. Może jednak okazać się, że gra nie jest warta świeczki. To na pewno decyzja trudna, ale i od takich decyzji nie można się uchylać – dodaje radny.

Krosno już oszczędza

Decyzja o wyłączaniu oświetlenia ulicznego nocą zapadła choćby w Krośnie. Od 12 września oświetlenie w całym mieście jest wyłączane w godzinach od północy do godz. 4:00 rano.

– Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, o planowanych wyłączeniach zostały poinformowane również służby czuwające nad bezpieczeństwem mieszkańców: Policja i Straż Pożarna. Rozumiemy, że te ograniczenia najbardziej dotkną osoby przemieszczające się w godzinach nocnych, zwłaszcza pracujące w nietypowych godzinach. Mamy jednak nadzieję, że wprowadzone – przykładem innych miast – ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort życia mieszkańców – czytamy w komunikacie wydanym przez krośnieński magistrat.

Miasto Krosno, dla potrzeb obiektów miejskich i oświetlenia ulicznego kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową organizowaną przez Krośnieński Holding Komunalny. W zakończonym kolejnym postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą cenę zaproponował dotychczasowy sprzedawca energii.

– Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh wobec dotychczasowej kwoty 0,34 zł/kWh. Jest to zatem ogromny wzrost cen, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nachodzącym czasie. Mając to na uwadze miasto Krosno również jest zmuszone do ograniczenia zakresu i czasu działania oświetlenia – przekazują władze Krosna.

Z zamiarem ograniczenia oświetlenia ulicznego nocą, noszą się także władze stolicy naszego województwa. Według planu, w Rzeszowie, wyłączano by co trzecią latarnię. W skali roku dałoby to oszczędności rzędu 2 mln zł.

Czy Miasto Sanoka planuje podjąć podobne kroki, jak choćby wspomniane Krosno? Stosowne zapytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Urzędu Miasta Sanoka.

Jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie? Weźcie udział w naszej ankiecie!

Czy w Sanoku powinno się wyłączać oświetlenie uliczne nocą?


TAK. Trzeba szukać oszczędności wszędzie
NIE. Bezpieczeństwo jest najważniejsze
TRUDNO POWIEDZIEĆ. Jeżeli oszczędności byłyby znaczące, warto rozważyć takie rozwiązanie
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
TAK. Trzeba szukać oszczędności wszędzie (229)
NIE. Bezpieczeństwo jest najważniejsze (218)
TRUDNO POWIEDZIEĆ. Jeżeli oszczędności byłyby znaczące, warto rozważyć takie rozwiązanie (153)
Zagłosuj.
14-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Miætek2022-09-14 13:08:23
0 0
Przykładowo na trasie Olchowce-Bykowce w godzinach nocnych przechodzi szacunkowo KILKANAŚCIE osób. Niech teraz wezmą kalkulatory do ręki i policzą ile kosztuje oświetlenie chodników tym KILKUNASTU osobom. (uwzględniając pisowskie ceny za energię) Nagle się okaże że taniej by było przewieźć każdą z tych osób karetą z pozłacanymi klamkami. Wiem, naród ciemny i tego nie zrozumie.
Odpowiedz
Miætek - zapomniałem dodać 2022-09-14 13:19:28
0 0
W pierwszej kolejności należy wyłączyć większość socjal-molochów jak MOSiR łącznie z Areną czy tą pożal się boże szkołę na przeciwko SDK oraz to centrum symulantów poniżej czy jak to się tam nazywa, kolejno wszelakie klimatyzacje w urzędach, fontanny i inne świąteczne światełka uliczne. Następnie oszczędności przeznaczyć na OBNIŻKI podatków dla prywatnych przedsiębiorstw bo to dzięki nim żyjecie, to oni utrzymują całą gospodarkę a nie urzędnicy ! Wiem, tego też nie jesteście w stanie zrozumieć. Z komuny nie wychodzi się bezkarnie.
Odpowiedz
Ukraina wygrywa 2022-09-14 13:43:14
0 0
Więc będzie tylko lepiej
Odpowiedz
Oszczędzajcie, oszczędzajcie2022-09-14 19:42:38
0 0
światła nie włączajcie i tak was nie oświeci. Inflacja i tak wszystko zeżre. W pupie odciąć ogrzewanie - dość tego gorąca w urzędzie pracy dla swoich. Niektórzy nawet w zimie w krótkim rękawku robią - taki zapierdol. Sweterek też można założyć. W mops - zlikwidować nową windę. Używanie windy bez sensu generuje zużycie energii. Powyłączać systemy teleinformatyczne, serwery, komputery. To wszystko pochłania masę prądu, niszczy wzrok, rozprasza uwagę. I na hulajnogi ale nie elektryczne. Też będzie taniej. Radio na korbkę, telewizor za okno. I tą całą dystrybucję też pozdrówcie. I abonament przy okazji również. Dla nie kumatych to takie składowe z rachunku. Vat też złodziejski do każdej pozycji jest doliczany. Naród będzie chudszy (mniej żarcia), co za tym idzie będzie zdrowszy (nie ma prądu szybciej idę spać), może i dzietność się poprawi? Będzie komu robić na tych pasibrzuchów co niektórych jak przejdą na zasłużone emerytury.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)