REKLAMA
REKLAMA

Za nimi „pętla taktyczna”. Czas na przysięgę

Ochotnicy odbywający szesnastodniowe szkolenie podstawowe w 35. batalionie lekkiej piechoty w Sanoku mają za sobą pętlę taktyczną. W niedzielę, 4 grudnia złożą przysięgę wojskową na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.

Głównym celem egzaminu zwieńczającego tzw. „szesnastkę”, jest podsumowanie zdobytych umiejętności podczas szkolenia podstawowego. Posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać ochotnicy.

W trakcie całego marszu podczas zadań na poszczególnych punktach, szkolący się wielokrotnie musieli liczyć na siebie nawzajem. Wspierać się i pomagać sobie, aby pozytywnie zaliczyć pętlę. Egzaminu nie ułatwiała pogoda, przede wszystkim mróz, trudne warunki terenowe, zmęczenie oraz „duch”, który zaskakiwał żołnierzy kolejnymi wyzwaniami.

To ostatni egzamin organizowany przed uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się 4 grudnia o godz.11:00 na Rynku w Dębicy. Ślubowanie ochotników odbędzie się w obecności rodzin, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców Podkarpacia. Po przysiędze blisko 100 nowych żołnierzy zostanie rozdysponowanych do etatowych batalionów 3 Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Tekst: ppor. Magdalena Mac
rzecznik prasowy 3PBOT
Zdjęcia: 3PBOT

03-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

rezerwista2022-12-03 22:47:35
0 0
W orkiestrze reprezentacyjnej WP nadal robią zakłady o to, który WOTciak się potknie na przysiędze :)
Odpowiedz
Armii i uzbrojenia nie ma 2022-12-03 22:58:03
0 0
Jest tylko propaganda w tvPiS o wielkiej polskiej armii
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)