REKLAMA
REKLAMA

Zapraszają na ścieżkę historyczno-przyrodniczą (ZDJĘCIA)

GMINA BUKOWSKO / PODKARPACIE. W ramach realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku projektu „Szlakiem historycznych osad” -przywracamy pamięć historyczną kultury i tradycji, ścieżka historyczno – przyrodnicza wytyczona przez nauczycieli, uczniów i wolontariuszy Zespołu Szkół w Pobiednie na przełomie 2007/2010 roku, została odrestaurowana i wzbogacona o dodatkowe elementy.

Doceniając jednak ogrom pracy włożonej w realizację tamtego projektu, zachowany został pierwotny przebieg trasy. Na ścieżce pojawiły się dodatkowe oznakowania w postaci żółto-czerownych kropek oraz zamontowano 7 tablic dużych i 20 mniejszych, zawierających mapę topograficzną terenu oraz historię istniejących na szlaku osad wraz z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym terenu, oraz miejscami ważnymi dla historii regionu.

Projekt miał na celu odrestaurowanie i uatrakcyjnienie ścieżki przyrodniczo-historycznej prowadzącej ze Zboisk przez nieistniejące już osady Ratnawica, Bełchówka i Kamienne do Bukowska i z powrotem oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego poprzez działania edukacyjne, w tym przygotowanie rodzinnej gry terenowej

Przemierzając szlak historycznych osad zamieszkałych głównie przez społeczność rusińską, mamy okazję poszerzyć wiedzę historyczną oraz docenić różnorodność kulturową charakterystyczną dla terenów Województwa Podkarpackiego przed Akcją Wisła, oraz piękno i dzikość przyrody nas otaczającej.

Obecny szlak tworzy 15-kilometrowa trasa zaczynająca się przy Ośrodku Rekolekcyjnym Caritas w Zboiskach, a kończąca w Bukowsku. Trasę ścieżki można rozpocząć również od Bukowska oraz podzielić ją na etapy. Na ocecnej trasie zanzaczonych jest 7 miejsc, gdzie postawiono nowe tablice, jednak pierwotnie na ścieżce wyznaczono na 12 przystanków, które możemy znaleźć w przewodniku „Szlakiem dawnych osad”.

 

Jednocześnie wydano w formie mapki grę terenową pozwalającą na dotarcie w odpowiednie miejsca i zdobycie atrakcyjnych pieczątek. Mapka ze wszystkimi zebranymi pieczątkami, będzie uprawniała do odbioru nagrody w formie gadżetów w Urzędzie Gminy w Bukowsku pok. 210.

Wersja papierowa gry i mapy jest dostępna w Ośrodku Rekolekcyjnym Caritas w Zboiskach oraz w Urzędzie Gminy Bukowsko (pok. 210).

Dodatkowo na każdej tablicy znajduje się kod QR przekierowujący na stronę Gminy Bukowsko gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat ścieżki.

Na trasie wędrówki można podziwiać piękne krajobrazy oraz niepowtarzalny świat roślin i zwierząt. Dodatkowo spotkać tu można miejsca pełne tajemnic, nostalgicznych wspomnień, niecodziennych sytuacji i historycznych zdarzeń. Ścieżka przeznaczona jest dla osób w każdym wieku chcących obcować z przyrodą.

Projekt realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku przy współpracy Gminy Bukowsko dofinansowany został z budżetu Województwa Podkarpackiego „Mecenat kulturalny” 2022.

UG Bukowsko

19-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)