REKLAMA
REKLAMA

ANNA HAŁAS: Drogi buduje się przede wszystkim dla MIESZKAŃCÓW! (VIDEO)

ANNA HAŁAS: Drogi buduje się przede wszystkim dla MIESZKAŃCÓW! (VIDEO)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. Nie milkną echa aktywności mieszkańców Nowosielec i Pisarowiec, którzy w ramach utworzonego komitetu społecznego walczą o zmianę przebiegu planowanej do budowy obwodnicy Miejsca Piastowego. Ich zdaniem, zaproponowany wariant będzie się wiązał z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa szczególnie dla mieszkańców wymienionych miejscowości. O komentarz do tej sprawy będziemy pytać w najbliższych dniach samorządowców i parlamentarzystów z regionu. Dzisiaj przed naszą kamerą wójt gminy Sanok Anna Hałas.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Nowosielec oraz Pisarowiec walczą o przedłużenie planowanej do budowy obwodnicy Miejsca Piastowego. Mowa o 22-kilometrowym odcinku łączącym Miejsce Piastowe z Rymanowem, Beskiem i Zarszynem, który ma się kończyć pomiędzy zabudowaniami w Nowosielcach. Zdaniem mieszkańców, zaproponowany przebieg nowej drogi wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo niespełna 3 tysięcy osób. Wspierani przez samorządowców i polityków postulują o zracjonalizowanie projektu i wydłużenie obwodnicy, aby wzmożony ruch omijał ich domy.

grafika poglądowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

NOWOSIELCE. MIESZKAŃCY: Bezpieczeństwo zagrożone! Walka o „sensowną” trasę obwodnicy (VIDEO)

Oficjalne informacje o obwodnicy:

Planowana długość obwodnicy Miejsca Piastowego to ponad 22 km. Jak pisze o niej GDDKiA, pozwoli ona na usprawnienie ruchu tranzytowego, gdyż istniejąca DK28 stanowi jedną z dróg krajowych prowadzących transport z kierunku zachodniego (od Katowic i Krakowa poprzez Nowy Sącz, Krosno, Sanok) w stronę wschodnią, tj. do przejścia granicznego w Medyce.

Realizacja obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę miejscowości Miejsce Piastowe, Rymanów, Besko oraz Zarszyn, a to zapewni odciążenie miejscowości z ruchu pojazdów ciężarowych. Dodatkowo, nowa droga usprawni transport samochodów osobowych na kierunku Jasło – Sanok, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców wymienionych miejscowości – pisali w komunikacie prasowym przedstawiciele GDDKiA Oddział w Rzeszowie.

Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 – opracowanie dokumentacji STEŚ-R (podpisanie umowy: 26 kwietnia 2021 r., wartość: 10 688 700 zł, wykonawca: konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy), termin realizacji: II kwartał 2023 r.).

Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

foto (2): poglądowe, archiwum GDDKiA Oddział w Rzeszowie

Obwodnice w przygotowaniu

W cyklu realizacji inwestycji drogowej najwięcej czasu pochłania nie sama budowa, ale proces prac przygotowawczych. I właśnie na etapie przygotowania jest osiem nowych inwestycji drogowych, które powstaną w woj. podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W grupie tej znalazła się obwodnica Miejsca Piastowego.

Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 – opracowanie dokumentacji STEŚ-R (podpisanie umowy: 26 kwietnia 2021 r., wartość: 10 688 700 zł, wykonawca: konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra (partnerzy), termin realizacji: II kwartał 2023 r.).

Po opracowaniu Studium korytarzowego, do dalszych prac projektowych zarekomendowano cztery warianty przebiegu przyszłej obwodnicy. Aktualnie wykonawca m.in. prowadzi inwentaryzację przyrodniczą i projektuje jezdnie dodatkowe komunikujące nieruchomości zlokalizowane po obu stronach obwodnicy. Lokalizowane są zbiorniki retencyjne dla odprowadzania wód opadowych i roztopowych oraz uszczegóławiane są rozwiązania projektowe obiektów inżynierskich. W zakresie rozpoznania gruntu przeprowadzono badania geofizyczne dla każdego z wariantów. Ponadto wykonywane są odwierty badawcze na potrzeby opracowania dokumentacji hydrogeologicznej oraz Studium geologiczno-inżynierskiego.

Po zakończeniu tego etapu prac projektowych, zostanie wskazany wariant, dla którego wystąpimy z wnioskiem o wydanie DŚU. Wariant ten zostanie wybrany na podstawie wyników analizy wielokryterialnej, uwzględniającej kryteria społeczne, środowiskowe, ekonomiczne i techniczne. Po uzyskaniu DŚU, w sposób ostateczny zostanie określony przebieg przyszłej obwodnicy Miejsca Piastowego.

źródło tekstu: Red., GDDKiA, materiały nadesłane

31-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Obwodnica ?2023-03-31 20:38:52
0 0
Wnioskuje się o to aby obwodnica ominęła też Nowosielce Gniewosz i Pisarowce lecz dlaczego nie Zabłotce ? (Tuchorz na pograniczu z Czerteżem) ? Tam też są tereny zabudowane, też mieszkają ludzie, w tej sytuacji wciąż na Zabłotce byłby zrzucony cały wzmożony ruch, więc jaka to obwodnica? Mija się z celem, może jest na przykład opcja ominięcia Tuchorza i połączenia Pisarowiec prosto i bezpośrednio z obwodnicą Sanoka przez niezabudowane obszary na terenie Sanoczka ? Jak to wygląda w praktyce? Warianty, możliwości, rozwiązania? ????
Odpowiedz
mękoła2023-03-31 23:26:58
0 0
może Uruski by się wziął za robotę a nie Ubolewał tylko jak to dziś mu Powiedziała Poseł Skowrońska z PO w Radio Rzeszów
Odpowiedz
Do upośledzonych wyborców PiS i PO2023-04-01 00:31:19
0 0
Trwa cały czas mordowanie klasy średniej, prywaciarzy, handlu, małych rodzinnych firm. Sklepów już prawie nie ma, same wielkie molochy koncernowe z chińskimi produktami. Niedługo wszyscy będziecie pracować albo na garnuszku polityków (budżetówka = konowały) ale więcej z was będzie po prostu ROBOLAMI na taśmach w dużych kołchozach takich jak autosan, stomil itp. ! A jak wam zlikwidują gotówkę bo tak lubicie kartami płacić (głównie wieśniaki płacą kartą albo telefonem bo chcą być "nowocześni" ) to wtedy nastanie totalitaryzm. Zero wolności. Podskoczycie ? to wam wyłączą kartę i zdechniecie z głodu. TĘPY NARODZIE OPAMIĘTAJ SIĘ !
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)