REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli, ucieczka (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Survival, Evasion, Resistance, Escape – czyli: przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka. Przez pięć dni, żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT szkolili się z przetrwania w warunkach ekstremalnych w Bieszczadach.

W szkoleniu z SERE B, zorganizowanym początkiem lutego 2023 r. przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej wzięli udział żołnierze z 3 PBOT, 2 LBOT, 5 MBOT oraz 20 PBOT. Kurs SERE na poziomie „B” (Survival, Evasion, Resistance, Escape – przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) odbył się na terenie Nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach. Do przeprowadzenia kursu wybrano teren Bieszczad po to, by stworzyć warunki, które będą odzwierciedlały realne działania żołnierzy w sytuacji izolacji. SERE to nie tylko zasady przetrwania w kryzysowych warunkach, to przede wszystkim nauka sposobu myślenia i sztuka improwizacji.

Kurs trwał pięć dni. Pierwszy dzień to teoria – jak mówią sami żołnierze – bardzo istotna część, której nie można pominąć, by móc dotrzeć do ostatniego etapu kursu. Podczas zajęć teoretycznych instruktorzy mówili m.in. o zasadach nawigacji i maskowania, posługiwania się kompasem i mapą. Wyjaśniali także, jak zbudować schronienia i rozpalać ogniska, zapoznali ich z zasadami pozyskiwania i filtrowania wody, a także przypomnieli zasady nawigacji w górach i terenie lesistym. Kolejne dni to marsze oraz wykonywanie różnych zadań, by przetrwać.

– Podczas szkolenia SERE-B miałem szanse poznać, jak funkcjonuje mój organizm podczas stałego wycieńczenia. Instruktorzy podczas akcji nocnych testowali naszą wiedzę i odporność fizyczną i psychiczną. Nie było czasu na dłuższy odpoczynek. Samo rozpalenie ogniska, by trochę się ogrzać podnosiło na duchu. Uczono jak uśpić uwagę przeciwnika, uciec i przetrwać by wrócić do swoich – mówi kpr. Janusz Smutek, koordynator kursu.

Pomimo ogromnego wysiłku, nieprzechylnych warunków atmosferycznych oraz wymagań narzuconych przez prowadzących, podczas zakończenia kursu żołnierze nie kryli zadowolenia oraz pozytywnych emocji. Każdy żołnierz musi wiedzieć, jak przetrwać w razie odłączenia się od swojego pododdziału. W tym celu w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT regularnie realizujemy kursy i szkolenia w terenie przygodnym SERE czyli: przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka. SERE to nie tylko zasady przetrwania w kryzysowych warunkach, to przede wszystkim nauka sposobu myślenia i sztuka improwizacji.

Tekst: ppor. Magdalena Mac
oficer prasowy 3 PBOT
Zdjęcia: 3 PBOT

21-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)