REKLAMA
REKLAMA

M72 strzeliło po raz pierwszy

PODKARPACIE. 7 września 2023 roku na poligonie w Toruniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej  przeprowadziło pierwsze w Polsce strzelanie bojowe z nowego granatnika M72. Przygotowane szkolenie zakończyło dotychczasowy etap nauki instruktorów tych granatników. W strzelaniu udział wzięło kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad OT z rejonu całego kraju.

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank Weapon). M72 jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi.

– Strzelania bojową wersją granatnika M72 kończą pierwszy etap wdrażania nowej broni do Sił Zbrojnych. Główną rolę odegrało w tym procesie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, przygotowując instruktorów  o dalszego szkolenia, a także zapewniając całe oprzyrządowania systemu szkolenia – podkreśla Dowódca Terytorialsów gen. dyw. Maciej Klisz i dodaje: – Należy również wspomnieć, że granatnik M72 będzie wypierał wysłużone granatniki RPG-7, efektywnie uzupełniając system ognia przeciwpancernego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dodatkowo, nowoczesna konstrukcja pozwala na prowadzenie szkolenia z wykorzystaniem tzw. wkładki, zdecydowanie zwiększając jego efektywność oraz przede wszystkim liczbę szkolonych żołnierzy. Kolejny raz WOT dostarcza nową jakość do Sił Zbrojnych, efektywnie zwiększając potencjał Sił Zbrojnych.

W lipcu ubiegłego roku decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano z norweską firmą umowę na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. Przedmiotem umowy była dostawa lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1 wraz z pakietem logistycznym (zestaw narzędzi i oprzyrządowanie przeznaczone do obsługiwania technicznego sprzętu).

Jednostrzałowy granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, z nową głowicą kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku chybienia w cel. Granatnik dodatkowo posiada szynę picatinny, która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

– Strzelałam już wersją ćwiczebną M72, jednak uważam że doświadczenie strzelania bojowego nowym granatnikiem jest niezastąpione, a zarówno norwescy instruktorzy jak i kadra szkoleniowa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej doskonale nas do tego przygotowała. W swojej dotychczasowej służbie miałam okazję pracować także na RPG-7, jednakże granatnik M72 jest zdecydowanie lżejszy, ergonomiczny i modułowy. Jestem pod dużym wrażeniem działania tej broni, a także przekonana, że doskonale sprawdzi się do działania w sekcjach lekkiej piechoty – podsumowała uczestniczka kursu z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Tekst: ppor. Magdalena Mac
rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
foto: PBOT

18-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)