REKLAMA
REKLAMA

Młodzi ludzie garną się do wojska (FOTO)

W sobotę, 14 stycznia br. kolejni ochotnicy przekroczyli bramy 34 batalionu lekkiej piechoty w Jarosławiu. Tym samym ochotnicy z województwa podkarpackiego, rozpoczęli V edycję projektu „Ferie z WOT”. W czasie zimowej przerwy ze szkolenia w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT skorzystały głównie osoby młode, które jeszcze kontynuują naukę lub studiują. Wśród nich jest także polska pływaczka, czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, wicemistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni Europy.

Na Podkarpaciu ruszyły pierwsze szkolenia w ramach projektu Wojsk Obrony Terytorialnej „Ferie z WOT”. W Jarosławiu kwalifikowano ochotników do batalionu rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz sanockiego. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego. W piątej edycji szkolenia wojskowego w czasie ferii w województwie Podkarpackim udział bierze blisko 70 ochotników, w tym ochotnicy-żołnierze Aktywnej Rezerwy.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastka” to dla młodych ludzi wielka przygoda. Pierwszy dzień to głównie formalności, ochotnicy pobrali mundury i sprzęt potrzebny do szkolenia wojskowego. Przez następne dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Przyszli terytorialsi będą zaznajamiać się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się poruszać w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków taktycznych, a nie słów. Nauczą się podstawy pierwszej pomocy medycznej na polu walki, orientacji w terenie, topografii, strzelania a niektórzy dostrzegą, że w wojsku liczy się przede wszystkim praca w drużynie.

– Ferie to dobry czas na rozpoczęcie przygody z wojskiem, założenie munduru żołnierza Wojska Polskiego wywołuje we mnie poczucie dumy i odpowiedzialności. Dużo pozytywnych emocji wzbudza we mnie też to, że niewiadomo co dokładnie Nas czeka podczas kolejnych dni. Od zawsze marzyłam aby sprawdzić swoje siły pływając na basenach areny międzynarodowej, a teraz mam okazję by sprawdzić się w wojsku i połączyć pasję ze służbą – powiedziała Katarzyna Wasick, uczestniczka tegorocznej edycji „Ferii z WOT”, czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich w pływaniu.

„Szesnastka” jest wstępem do dalszego szkolenia wojskowego, ochotnicy z Podkarpacia podszkolą umiejętności potrzebne w życiu codziennym, pracy czy nauce. To m.in. umiejętność gospodarowania czasem, współpracy w zespole, prostego a precyzyjnego komunikowania się, umiejętność korzystania z informacji czy zajęcia ze sprawności fizycznej .

Zakończeniem „Ferii z WOT” będzie przysięga wojskowa, którą w niedzielę, 29 stycznia złożą w Łańcucie Ci, którzy ukończą szkolenie. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą się szkolić w cyklu szkoleniowym trwającym 3 lata, aż osiągną planowaną gotowość bojową.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie. Osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania

Tekst: ppor. Magdalena Mac
rzecznik prasowy 3PBOT
Zdjęcia: DWOT

15-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)