REKLAMA
REKLAMA

Niedźwiedź w winnicy w Witryłowie ,,dobierał się” do uli (ZDJĘCIA)

GMINA DYDNIA / PODKARPACIE. W czwartek (20 bm) właściciele pasieki przy winnicy w miejscowości Witryłów (gmina Dydnia) natrafili na zdemolowane ule. Tuż obok nich znajdowały się ślady sporego niedźwiedzia. Ciekawe, czy niedźwiedź przyszedł skosztować miodku, czy też chciał spróbować jeszcze wina? ;) Niemniej jednak, należy zachować szczególną ostrożność, bo choć właściciele Winnicy Półtorak informują o całym zdarzeniu z przymrużeniem oka, sytuacja może stać się już mniej zabawa podczas bliskiego spotkania z osobnikiem. To także oznacza, że w niedalekiej odległości od zabudowań spaceruje niedźwiedź.

Misie ogólnie są grzeczne, miłe i kulturalne. Nasz nowy sąsiad nie do końca zachował się grzecznie na gościnnych występach. 🍯Wszyscy lubimy miodek, nasi goście też, ale nie niszczymy pasieki, nie przewracamy pni z pszczołami, nie budzimy w nocy. 🍷Misiu szanuj nasze zasady, a jest szansa, że zaprosimy na wino 😉 – piszą na swojej stronie właściciele Winnicy Półtorak. 

 

KOMUNIKAT URZĘDU GMINY DYDNIA: 

Podkarpackie to województwo, gdzie żyje największa krajowa populacja niedźwiedzia. Jego występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów. Nie dziwi więc fakt, że dochodzi tam do spotkań z tym drapieżnikiem. Niestety coraz częściej pojawiają w lasach Nadleśnictwa Brzozów, w pobliżu zabudowań ludzkich, wabione łatwo dostępnym pokarmem. Należy pamiętać, że pomimo sympatycznego wyglądu niedźwiedź jest dzikim, dużym i silnym zwierzęciem, które w sytuacji poczucia zagrożenia może reagować agresją i być niebezpieczne.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie podejmuje szereg działań na rzecz łagodzenia konfliktów powodowanych zwierzętami chronionymi (Łagodzenie konfliktów z gatunkami chronionymi), jednak najważniejsza jest prewencja i świadomość konsekwencji niektórych działań i ewentualnych zagrożeń. Apelujemy więc o rozwagę, ponieważ nasza nieodpowiedzialność może zaszkodzić zarówno nam jak i zwierzętom.

Poruszając się po terenach leśnych, należy zachować szczególną ostrożność.
Mając na uwadze możliwość spotkania z niedźwiedziem na szlaku polecamy stosować się do następujących zasad:
– w czasie spotkania z niedźwiedziem spokojnie oddalić się,
– nie biec,
– nie zbliżać się do zwierzęcia.

Ataku ze strony niedźwiedzia należy spodziewać się w następujących okolicznościach:
– przy niespodziewanym zaskoczeniu zwierzęcia w niedużej odległości,
– w czasie spoczynku,
– podczas żerowania,
– najścia w czasie żerowania niedźwiedzia przy zabitej ofierze – niedźwiedź broni swojej zdobyczy,
– wejście pomiędzy niedźwiedzicę a jej młode – druga połowa lata,

Docierają do nas już informacje o wyrządzonych przez niedźwiedzie szkodach w pasiekach w miejscowości Witryłów Dlatego apelujemy do pszczelarzy o zabezpieczenie swoich pasiek pastuchem elektrycznym.

Mieszkańców Gminy Dydnia oraz osób przyjezdnych prosimy o rozwagę i ostrożność w wyprawach do lasu i nie zostawiania odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zabezpieczanie śmietników i kompostowników, które mogą wabić wygłodniałe po zimie zwierzęta.

W przypadku pojawienia się na terenie miejscowości, posesji, pasieki dużych chronionych drapieżników jak i dokonania przez te drapieżniki różnego rodzaju szkód, stworzenia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu uprasza się o niezwłoczne zgłaszanie takich zdarzeń do Urzędu Gminy w Dydni, pok. 107, tel. 13 4308147.

źródło: Piwnice Półtorak/ facebook, UG Dydnia

 

21-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

bajka o misiu2023-04-21 17:42:59
0 0
Raz ugryzła misia pszczoła, o ty szelmo, miś zawołał. Ze me smutki, za me bóle....porozwalam wszystkie ule!! I rozwalił :)
Odpowiedz
gmina szasta 2023-04-25 01:07:46
0 0
Też bym chciał żeby mi tak asfalcik pod sam płot wylali jak tam. Szczere pole ale dróżka jest picus glancus, co ciekawe zaraz za wjazdem na winnice się kończy
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)