REKLAMA
REKLAMA

POLICJA ostrzega: „Na to UWAŻAJ nie tylko w Walentynki!”

Z okazji Walentynek Polska Policja przypomniała obywatelom o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na celowniku służb w szczególny sposób znalazło się cyberbezpieczeństwo, o którym wiele osób zapomina.

Policja ostrzega Polaków, aby pomimo romantycznej atmosfery Walentynek nie tracili czujności i zdrowego rozsądku. Jak poinformowano na facebookowym profilu Komendy Głównej Policji, internetowe przestępstwa nie śpią. Podkreślono także, że Walentynki mogą stać się czasem wytężonych działań oszustów.

– Internet, media społecznościowe i popularne komunikatory coraz częściej pomagają podtrzymywać kontakty z bliskimi, poznawać nowych znajomych, a czasem też znaleźć miłość i uczucia, które rozbudzają w nas pozytywne emocje – napisała na swoim Facebooku Polska Policja. Zastrzegła jednak, aby nie dać się zwieść przyjemnej otoczce wirtualnych znajomości.

– Policjanci ostrzegają, że cyberprzestępców działających w Internecie jest coraz więcej. Oszustwa matrymonialne są cały czas modyfikowane i przybierają coraz to nowe formy. Ofiarami padają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni – przypomina.

– Bardzo często oszuści wykorzystują obietnicę uczucia, aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar, romansują z osobami, które są bardziej podatne na emocjonalną manipulację. Na portalach randkowych niejednokrotnie wyszukują osoby starsze i samotne, które są ufne i posiadają mniejsze doświadczenie w korzystaniu z internetowych serwisów – ostrzegają służby.

Jak rozpoznać, że nowa internetowa sympatia w rzeczywistości jest oszustem:

  • Używa nieprawdziwych zdjęć bardzo atrakcyjnych osób, często pozyskanych z prywatnych kont społecznościowych.
  • Szybko wyznaje uczucia o dozgonnej miłości, w krótkim czasie mówi o wierności i stałej relacji, którą chce z Tobą mieć, a to powinno być sygnałem ostrzegawczym.
  • Przekierowuje rozmowy poza serwis randkowy, ponieważ wiele portali randkowych posiada specjalne mechanizmy służące wykrywaniu oszustów, dlatego często nakłania swoje ofiary do przeniesienia rozmowy na popularny komunikator lub chce uzyskać Twój numer telefonu czy adres e-mail. Pamiętaj, że udostępniając jakiekolwiek z tych danych, przekazujesz wiele wrażliwych informacji osobie, której praktycznie nie znasz.
  • Nie dąży do spotkania w realnym świecie, przyjmuje tożsamość osoby, która budzi zaufanie, ale zazwyczaj musi pracować za granicą (wojskowi, pracownicy organizacji humanitarnych, dyplomaci, lekarze, biznesmeni). Zapewnia to doskonałą wymówkę, dlaczego nie może się z Tobą spotkać osobiście.
  • Pyta o sytuację materialną i pieniądze. Na początku będą to prośby o drobne kwoty na niezbędne naprawy czy leki, które nie będą budzić większych podejrzeń, jednak dla każdego powinien być to sygnał ostrzegawczy. Aby uwiarygodnić swoją historię dzielą się informacjami o schorowanych krewnych, tragediach, śmierci rodzinnej, urazach lub innych trudnościach. Gdy osoba zorientuje się, że stała się ofiarą oszusta, ten znika z jej życia wraz z pieniędzmi.

źródło: Polska Policja

14-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)