REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Pożar traw przy obwodnicy Sanoka

SANOK. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Sanok – Olchowce w sobotę (18 marca), dwukrotnie interweniowali w związku z pożarem traw w pobliżu obwodnicy Sanoka.

Ok. godz. 11.00 wraz z JRG Sanok, zostali zadysponowani do płonących traw przy ul. Zielnej, gdzie na blisko 3 hektarach pola rozprzestrzenił się ogień. Kolejne zdarzenie miało miejsce w podobnym czasie przy ul. Konopnickiej, gdzie płonął dwuhektarowy teren. 

Straż Pożarna przestrzega przed wypalaniem traw i suchych pozostałościach roślinnych po okresie zimowym. W świadomości wielu ludzi istnieje mit, że wypalanie traw i słomy użyźnia glebę i jest rodzajem nawożenia. Niestety takie pożary są bardzo szkodliwe. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Poprzez wypalanie niszczone jest środowisko naturalne człowieka oraz wzrasta zagrożenie pożarowe.

Najczęstszymi przyczynami powstawania tego typu pożarów są:

  • umyślne podpalenia,
  • wiosenne wypalanie suchej roślinności,
  • nieostrożność i bezmyślność, np. wyrzucanie niedopałków papierosów.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

Sprawcom pożarów traw zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi kara aresztu lub grzywny.

Pożar traw przy ul. Zielnej (fot. OSP Sanok-Olchowce):

Pożar traw przy ul. Konopnickiej (fot. OSP Sanok-Olchowce):

źródło: red, PSP
fot. OSP Sanok – Olchowce

 

 

 

19-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)