REKLAMA
REKLAMA

Wakacje zakończone przysięgą (FOTO)

W sobotę 26 sierpnia 2023 r. przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie, odbyła się uroczysta przysięga 42 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa podkarpackich Terytorialsów była ostatnim etapem szkolenia podstawowego w ramach drugiej edycji projektu „Wakacje z WOT”, które rozpoczęło się 11 sierpnia 2023 r. Uroczysta przysięga wojskowa złożona została na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, dowódca podkarpackich Terytorialsów.

Nowi ochotnicy to ludzie o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach, którzy zdecydowali się na poświęcenie wolnego czasu aby poznać podstawy wojskowego rzemiosła. Przeszkolenie wojskowe zostało zorganizowane w czasie letnim, tak aby termin były dogodny szczególnie dla studentów i absolwentów szkół ponadpodstawowych. Wśród nowo zaprzysiężonych są także części rodzin. Wspólne szkolenia zbudowały wspomnienia na całe życie, które będą przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Podczas uroczystości został odczytany list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do zebranych na placu żołnierzy:

– Przysięga wojskowa to uroczysty akt zobowiązania do stania na straży wartości zawartych w jej rocie. Składając ją, dziś zostajecie żołnierzami terytorialnej służby wojskowej. Oznacza to, że bierzecie pod opiekę mieszkańców Waszej najbliższej okolicy i deklarujecie pomoc dla nich w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Naturę tego zobowiązania wyraża motto Wojsk Obrony Terytorialnej: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To znacząca odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że będziecie z zaangażowaniem wywiązywać się ze złożonego przyrzeczenia. (...)  – napisał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

W tym ważnym wydarzeniu przysięgającym towarzyszyły rodziny, goście oraz przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych i duchowieństwa.

Podczas dwóch edycji tegorocznego projektu „Wakacje z WOT” mundur podkarpackich Terytorialsów założyło blisko 300 mieszkańców z Podkarpacia. Ponad 80% nowych Terytorialsów stanowi grupa uczniów i studentów. Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w pododdziałach zlokalizowanych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Mieszkańcy Podkarpacia, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Zainteresowani kandydaci mogą skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych rekruterów 3 PBOT ze swojego powiatu, do których kontakty znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Wniosek o powołanie można również złożyć w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę e-PUAP.

Kolejne szkolenie podstawowe, wyrównawcze w systemie ciągłym lub weekendowym rozpocznie się w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej 9 września 2023 r.

Tekst: ppor. Magdalena Mac
rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Zdjęcia: 3 PBOT

27-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Cały świat z Rosją Chinami i Indiami staje przeciw USA2023-08-27 18:56:54
0 0
Jak tak dalej pójdzie to PiS zaprowadzi nas na wojnę gdzie już brakuje mięsa armatniego z Ukrainy. Wojny Korporacji amerykańskich to sierść milionów ludzi . Dowiedzieli się o tym w Afganistanie Iraku, Syrii i całej Afryce
Odpowiedz
Jedyna nadzieja w Trampie2023-08-27 18:59:12
0 0
Bo USA rządzone przez naród wybrany gwarantuję nam użycie Polskiego mięsa armatniego przeciw Rosji w interesie upadającego USA
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)