REKLAMA
REKLAMA

DĘBNA: Po remoncie został tylko dobry asfalt. Reszta zalana błotem (ZDJĘCIA)

MRZYGŁÓD / PODKARPACIE. W połowie grudnia ubiegłego roku został oddany do użytku fragment drogi powiatowej w miejscowości Dębna na trasie Mrzygłód – Sanok. Sama inwestycja była dla użytkowników drogi bardzo ważna, gdyż od wielu lat występowało na tym odcinku czynne osuwisko. Od oddania inwestycji minęły dwa miesiące, a w miejscu budowy pojawiły się już mankamenty. Użytkownicy wskazanej drogi sugerują, że po bardziej obfitym deszczu, na nowy asfalt może spłynąć spora ilość błota.

Zadanie pod nazwą ,,Stabilizacja osuwiska w celu zabezpieczenia drogi powiatowej nr 2235R Sanok – Dobra w km 12+135,40 do 12+300 w m. Dębna i Mrzygłód” wyniosło Powiat Sanocki 3 926 759,91 zł. Zdecydowana większość tej kwoty to środki pochodzące z dotacji z budżetu państwa w wysokości 3 141 407,00 zł oraz wsparcie Lasów Państwowych. Zgodnie z informacjami przekazanymi wówczas przez Powiat Sanocki prace przy osuwisku w Dębnej obejmowały m.in. roboty ziemne, polegające na zdjęciu humusu i darniny, wykonaniu wykopów w gruntach skalistych oraz kanalizacji deszczowej pozwalającej na odprowadzenie wody opadowej poza obszar osuwiskowy oraz budowę zabezpieczenia konstrukcyjnego w postaci palisady zwieńczonej oczepem, teren został uzbrojony, a na drodze położono nowy asfalt. Całkowite wyłączenie z użytkowania tej drogi trwało od 10 lipca do końca listopada 2023r. Mieszkańcy musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami, jednak cierpliwie czekali na finał prac.

Sama droga wśród jej użytkowników ma dobrą sławę. Mieszkańcy, mimo licznych utrudnień i objazdu, są zadowoleni z efektu. Wielu jednak miało nadzieję, że odcinek będzie wyremontowany w całości. Na ten moment bowiem remontowi poddane zostało 160 metrów odcinka drogi.

– Powiat Sanocki w styczniu 2024 roku przedłożył do Wojewody Podkarpackiego zestawienie zadań priorytetowych na 2024 rok w zakresie usuwania skutków ruchów osuwiskowych ziemi. Pierwszym wskazanym zadaniem jest zabezpieczenie kolejnego osuwiska w ciągu drogi powiatowej nr 2235R Sanok – Dobra w km 11+285,00 – 11+604,23 w miejscowości Dębna o wartości szacunkowej 9,8 mln zł. Warunkiem realizacji zadania jest przyznanie dofinansowania ze środków budżetu państwa w kwocie 80% wartości zadania. Planowany termin zakończenia zadania to grudzień 2024 r. – informuje Sabina Tworek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Niestety na wyremontowanym już odcinku drogi po intensywnych opadach deszczu, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach, na sporą część umocnień brzegowych zsunęła się ziemia, która na okres zimowy nie została niczym zabezpieczona. Zarówno użytkownicy drogi, jak i mieszkańcy Doliny Sanu liczyli, że brzeg góry będzie jeszcze dodatkowo umocniony, nie tylko na wysokość około 1m.

Całość materiałów przewidzianych w dokumentacji projektowej został wbudowany, jednak wiosną zostanie uzupełniony hydroobsiew – informuje Sabina Tworek.

Można zatem liczyć na to, że od wiosny sytuacja ta się nie powtórzy. Jednak dzisiaj niemal całość wyłożonych płyt jumbo została zasypana zsuwającą się ziemią. Zapytaliśmy zatem Powiat Sanocki o to, czy wykonawca inwestycji będzie miał obowiązek poprawy istniejących umocnień oraz czy konieczne będą dodatkowe nakłady finansowe.

– W grudniu, podczas odbioru końcowego, zobowiązano wykonawcę do ponownego profilowania skarp i wykonania hydroobsiewu w sprzyjających warunkach atmosferycznych, tj. na wiosnę – odpowiada Sabina Tworek.

Wiele do życzenia pozostawia stan drogi na dalszym jej odcinku, tj. w miejscowości Hłomcza. Jak zapewnia Powiat Sanocki droga ta przewidziana jest do remontu.

– W chwili obecnej trwa opracowanie dokumentacji przetargowej dla zadania, planowane ogłoszenie procedury przetargowej to I kwartał 2024 r. Powiat Sanocki zwrócił się o dofinansowanie wkładu własnego do Gminy Sanok oraz złożył wniosek do Nadleśnictwa Brzozów o dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, z uwagi, iż przedmiotowa droga jest wykorzystywana do prowadzenia przez Lasy Państwowe gospodarki leśnej – informuje Tworek.

Powiat Sanocki otrzymał dofinansowanie na jej remont w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Szacunkowa wartość zadania to 2 miliony złotych, a w planach jest przebudowa na odcinku drogi powiatowej nr 2235R Sanok-Dobra w km 15+865-16+864 w m. Hłomcza.

Red.

 

21-02-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

specjalysty2024-02-22 12:10:46
0 0
znowu będą remontować i zamkną drogę, kto zawinił? pewnie projektant, który remont widział tylko na ekranie monitora...
Odpowiedz
Droga2024-02-23 15:49:00
0 0
Tyle żwiru co wywieziono tą drogą ze Żwirowni w Dobrej już dawno powinno wystarczyć aby z nią nie było problemu a tak remont, remont i remont i nikt sobie z tego nic nie robi, niech cholera weźmie biurokrację.
Odpowiedz
Sanok2024-02-23 20:20:21
0 0
Tak to jest nie stety u nas wszystko co robią to dziadostwo ale w takim przypadku wypadku gdzie inwestycje były milionowe to chyba łatwo będzie pociągnąć inspektora budowlanego który to odbierał dla czego tak się stało po tak krótkim czasie ? Widocznie nie było dobrze zrobione !!! Tak samo wykonawca musiał chyba udzielić gwarancji za taką pracę czy się myle i gwarancja do bramy i się nie znamy ? Tylko w takich przypadkach łatwo to ustalić bo to pieniądze podatników i to w dodatku nie małe !!!
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)