REKLAMA
REKLAMA

Małgosia uratowała mężczyźnie życie. Uczennica SP 6 doceniona przez wojewodę (ZDJĘCIA)

RZESZÓW, SANOK / PODKARPACIE. Dzisiaj (12 bm) z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której m.in. podsumowano rok 2023. Specjalnym gościem konferencji była Małgosia, uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Sanoku, która w ubiegłym miesiącu uratowała życie mężczyźnie leżącemu na przystanku.

Na początku stycznia br. Małgosia, uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Sanoku uratowała życie leżącemu na przystanku mężczyźnie, zachowując zimną krew i dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jej bohaterska postawa została dziś doceniona przez Wojewodę Podkarpacką Teresę Kubas-Hul oraz przez Beatę Pieszczoch Kierownika Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku. Małgosia i jej rodzice odebrali dziś nie tylko gratulacje i słowa uznania, ale także prezenty dla Małgosi i jej całej klasy.

– Prowadziliśmy, prowadzimy i będziemy prowadzić akcję promocyjną numeru 112 wśród dzieci szkolnych. Będziemy to robić we współpracy z Kuratorem Oświaty, dlatego, że właściwa promocja, właściwa informacja, która jest przekazywana do dzieci od najmłodszych lat, powoduje to, że dzieci ratują ludzkie życie – mówiła wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul. – Przykładem takiej bohaterskiej postawy jest Małgosia Łonyszyn, która 10 stycznia 2024 roku zadzwoniła na numer 112, zgłaszając, widząc, że na przystanku leży mężczyzna, który potrzebuje pomocy. Mimo swojego młodego wieku, wykazała się spokojem, profesjonalizmem, udzielała wszystkich niezbędnych informacji, które były potrzebne do przyjęcia zgłoszenia. Małgosia wykazała się ogromną odwagą, wypełniając spokojnie wszelkiego rodzaju instrukcje, które były przekazywane przez dyspozytora medycznego. Sprawdziła, czy ta osoba jest przytomna, czy oddycha. Ponad to zachowując pełną świadomość i odpowiedzialność podając wszystkie dodatkowe informacje np. dotyczące urazów, która osoba poszkodowana miała. Bezpiecznie udała się na drugą stronę ulicy, na plac budowy prosząc o pomoc już osobę dorosłą. Dzięki temu udał się tej osobie pomóc.

Wzruszenia nie kryła ani bohaterka dzisiejszego dnia – Małgosia, ani jej rodzice, ani także Beata Pieszczoch Kierownik Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego:

– Na miejsce zdarzenia dotarł zespół ratunkowy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego i dzisiaj chciałam przekazać wyrazy uznania od siebie i od ratowników za tak profesjonalnie przeprowadzoną akcję, za sposób, w jaki powiadomiłaś służby ratunkowe i dla nas Małgosiu jesteś super bohaterem – mówiła.

W ramach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, wojewoda podkarpacka przekazała także dane podsumowujące 2023 rok. Informacje związane z nieuzasadnionymi przypadkami kontaktowania się pod numerem alarmowym są zatrważające.

– Z danych, które posiadamy 65% zgłoszeń na numer 112 to zgłoszenie nieuzasadnione. W całym roku 2023 na numer alarmowy 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło 869 793 zgłoszenia i aż 572 063 to zgłoszenia nieuzasadnione – podsumowała wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul.

Postawa Małgosi jest godna podziwu! 

Szczegóły oraz pozostała część konferencji prasowej w materiale video poniżej. 

Red. 

12-02-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)