REKLAMA
REKLAMA

MIESZKAŃCY: „Pozorne działania zarządcy”. Będą blokady drogi!

Społeczny komitet ochrony interesów mieszkańców Nowosielec i Pisarowiec powołany w związku z prowadzonymi projektami budowy obwodnicy Miejsca Piastowego planuje w sierpniu i wrześniu podjęcia akcji protestacyjnych polegających na blokowaniu drogi krajowej nr 28 Zator – Medyka, poprzez przechodzenie uczestników protestu przez przejęcie dla pieszych, uniemożliwiając ruch pojazdów.

Jak podkreślają organizatorzy, działając w imieniu mieszkańców miejscowości Nowosielce i Pisarowce, w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie korzystania z drogi publicznej DK nr 28 oraz warunków zamieszkania w sierpniu i wrześniu zostaną podjęte akcje protestacyjne polegające na blokowaniu drogi nr 28 Zator-Medyka. O terminie i miejscu podejmowanych akcji będzie powiadamiana z tygodniowym wyprzedzeniem Powiatowa Komenda Policji w Sanoku.

– Ponad cztery lata temu GDDKiA Oddział Rzeszów podjął działania związane z ogłoszeniem przetargu na opracowanie materiałów projektowych dla budowy obwodnicy Miejsca Piastowego, w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. W założeniach inwestycja ta miała poprawić stan bezpieczeństwa mieszkańców szeregu miejscowości. Problem pojawił się w momencie, gdy planowana obwodnica z Miejsca Piastowego do granic Sanoka została skrócona do miejscowości Długie, w gminie Zarszyn. Zarządca drogi zaplanował na granicy miejscowości Długie i Nowosielce budowę wiaduktu nad torami kolejowymi, aby ruch kołowy z projektowanej
obwodnicy wpuścić na stary skład drogi krajowej nr 28 – wyjaśniają organizatorzy protestu. 

I dodają, że w efekcie tych działań, główny korytarz komunikacyjny ze wszystkich kierunków kraju w stronę Bieszczad oraz przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku miał zostać wprowadzony w środek dwóch gęsto zabudowanych miejscowości. – Rozwiązanie to spotkało się z protestem władz samorządowych wszystkich szczebli oraz lokalnych społeczności, które wielokrotnie w swoich wystąpieniach domagały się skorygowania przyjętych rozwiązań i wydłużenie obwodnicy Miejsca Piastowego do granic Sanoka.

Pozorne działania zarządcy drogi?

Zdaniem członków społecznego komitet ochrony interesów mieszkańców Nowosielec i Pisarowiec, kierowane do GDDKiA oraz Ministerstwa Infrastruktury wnioski byty zbywane lakonicznymi odpowiedziami, które nie wnosiły niczego nowego do tej sprawy. Jednak: – Podjęte przez ustępujące jesienią ubiegłego roku władze Ministerstwa Infrastruktury decyzje o uruchomieniu zadania inwestycyjnego budowy nowego odcinak DK-28 Długie- Sanok, stanowiącego kontynuacje obwodnicy Miejsca Piastowego przyniosło nadzieje, że bezpieczeństwo mieszkańców Nowosielec i Pisarowiec jest równie ważne, jak bezpieczeństwo mieszkańców Iwonicza, Rymanowa, Beska, czy Zarszyna. Poważne potraktowanie tego tematu przez GDDKiA wydawało się potwierdzać przyjecie w planie postępowania o udzielenie zamówienia na rok 2024 punktu 2.3.5 na przetarg obejmujący opracowanie Studium Techniczno Ekonomiczno Środowiskowego – R – Rozbudowa drogi krajowej nr 28 na odcinku Długie (koniec obwodnicy Miejsca Piastowego) — Sanok (początek obwodnicy Sanoka).

W pierwotnych założeniach przetarg na wyłonienie projektanta miał się odbyć w pierwszym kwartale tego roku, ale plany te zostały skorygowane i przetarg zaplanowano na drugi kwartał. – Niestety, z niewiadomych przyczyn przetarg nie został ogłoszony, a podejmowane działania ze strony zarządcy drogi mają naszym zdaniem charakter pozorny.

fot. arch. redakcji


MARZEC 2023

NOWOSIELCE. MIESZKAŃCY: Bezpieczeństwo zagrożone! Walka o „sensowną” trasę obwodnicy (VIDEO)

04-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)