85 lat sanockiego Ekonomika

15-06-2010

SANOK. Szkolne jubileusze kryją w sobie wielką siłę. Ta siła tkwi w przywiązaniu do szkoły, koleżanek i kolegów, nauczycieli, swoistej dla każdej szkoły atmosfery, a co najważniejsze – do własnej młodości. Mieli się o tym okazję przekonać  absolwenci sanockiego Ekonomika, który obchodził hucznie jego 85-lecie.


Do wspaniale wyremontowanego budynku powróciło na chwilę około pół tysiąca Absolwentów, by odkryć na nowo stare czasy. To święto stało się dla nich okazją do powrotu w najpiękniejsze lata  – lata szkolne – „krainę młodości”.

Święto rozpoczęło się dnia 4 czerwca otwarciem wystawy okolicznościowej przygotowanej przez nauczycieli, dotyczącej historii szkoły.  Najważniejsze uroczystości rozpoczęły się  5 czerwca od uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. prałata Feliksa Kwaśnego,
o. prowincjała Kazimierza Malinowskiego (syna wieloletniego nauczyciela tej szkoły), o. Zbigniewa Kubita – proboszcza parafii franciszkańskiej, zawsze blisko związanej ze szkołą, o. Piotra Marszałkiewicza – katechety oraz dwóch wychowanków tej placówki: ks. Piotra Sobolaka oraz o. Marcina Zubika, który przyleciał aż z Argentyny.

Po mszy na Rynku odbyła się musztra paradna, przygotowana przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą PSP Jaćmierz, a potem uroczysty pochód przemaszerował ulicami Sanoka, aż do budynku Szkoły, wzbudzając spore zainteresowanie sanoczan.

Na boisku szkolnym odbyła się oficjalna uroczystość, z udziałem wielu zaproszonych gości, między innymi przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych, radnych, dyrektorów szkół i przedstawicieli palcówek, z którymi Ekonomik współpracuje: szkół z ST. Wendel w Niemczech i z Humennego.

Każdy chyba Zjazd uwieńczony jest wmurowaniem tablicy pamiątkowej. Tym razem odsłonięto ich aż dwie. Uroczystego odsłonięcia  pierwszej tablicy,  poświęconej nauczycielom, ufundowanej przez p. Wincentynę Cypcarz dokonali wspólnie Pani Czesława Przybyłek – najstarsza uczestniczka Zjazdu (rocznik maturalny 1949) oraz Karol Fill – przewodniczący samorządu uczniowskiego.

Drugą tablicę, upamiętniającą najważniejsze daty w historii budynku – obecnej siedziby szkoły odsłonili: starosta sanocki Wacław Krawczyk oraz przewodniczący rady powiatu Waldemar Szybiak.

Uwieńczeniem dnia był fantastyczny Bal Pokoleń, w którym wzięło udział 320 osób Wszyscy bawili się wspólnie na Arenie Sanok. Wspaniale udekorowana sala robiła wrażenie na wszystkich wchodzących. Do tańca zaraz na początku poderwał obecnych Zbigniew Wodecki, którego fantastyczny koncert rozpoczął ten cudowny wieczór.

Niedziela to kolejny dzień wspaniałej zabawy, tym razem w bardziej piknikowym nastroju. Sprzyjała temu wspaniała pogoda i pewnie dlatego dopisali też absolwenci. Swoje umiejętności zaprezentowali najpierw uczniowie Ekonomika. Szczególny aplauz wzbudzały piosenki z różnych epok przygotowane przez szkolny zespół Seven Sins. Później do końca dnia do śpiewu i tańca zagrzewała absolwentów kapela ludowa Kamraty.

Historia każdej szkoły to setki ludzi, setki wydarzeń. Mimo, że Ekonomik w ciągu 85 lat zmieniał swoje nazwy i swoje siedziby elementem stanowiącym jego nieprzerwaną ciągłość są jej uczniowie i absolwenci. To oni, wraz z nauczycielami i pracownikami zapisują najpiękniejsze karty historii Szkoły. To właśnie dzięki nim można mówić o latach tradycji i sukcesów tej palcówki. Organizatorzy Jubileuszu, którzy swój czas i serce włożyli w organizację tej imprezy mają nadzieję, że spełniła ona oczekiwania przybyłych gości.

Renata Gromek

[Gallery not found]

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.