DZISIAJ: Mapy Pamięci w sanockim BWA

29-12-2010

SANOK. BWA Galeria Sanocka zaprasza na wernisaż wystawy Elżbiety Cieszyńskiej – Mapy Pamięci. Otwarcie wystawy nastąpi 29 grudnia 2010 roku (środa) o godz. 18.00.


„Mapy pamięci”
to projekt penetrujący przestrzeń historyczną w aspekcie lokalnym. To próba utworzenia swego rodzaju przestrzeni symbolicznej mieszczącej w sobie ślady obecności Żydów na terenie Podkarpacia. To plastyczny zapis istnienia i nie-istnienia, obecności i zniknięcia, wymazania z „mapy pamięci”. To także próba przezwyciężenia (własnej) ignorancji i nie-pamięci, nie dającej spokoju, czasem mrożącej krew w żyłach.

Elżbieta Cieszyńska
Urodzona w Przemyślu. W latach 1988-1993 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizowała w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Za pracę dyplomową otrzymała medal Rektora ASP. W 2004 roku ukończyła Podyplomowe Studia Pedagogiczne na PWSZ w Jarosławiu. Od 1996 roku należy do ZPAP. W latach 2000 – 2005 prowadziła Galerię Pałac Lubomirskich w Przemyślu. Była redaktorem kwartalnika „Galicja”, redaktorem naczelnym Zeszytu Literacko-Artystycznego rocznika „Kresy Południowo-Wschodnie”. Pracuje w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, jest redaktorem miesięcznika „Nasz Przemyśl”, rocznika „Kresy Poł.-Wsch.” oraz współpracuje przy organizacji wystaw w Galerii Zamek.

W 2008 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Była również stypendystką Prezydenta Miasta Przemyśla w roku 2004 oraz Wojewody Przemyskiego w 1998 roku. Zorganizowała ponad 20 wystaw indywidualnych oraz brała udział w ok. 80. wystawach zbiorowych. Uczestniczyła w kilkunastu międzynarodowych konfrontacjach i sympozjach artystycznych. Obecnie kończy realizację programu stypendium twórczego Województwa Podkarpackiego na rok 2010 pt. „Mapy pamięci”.

Zapraszamy!

BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
38-500 Sanok
tel. 013 46 36 030
www.galeriasanocka.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.