REKLAMA

Muzyczny tydzień z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

SANOK. Muzyczny tydzień z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy: Z  Angelą Gaber z Bazaru Sztuki, wokalistką zespołu Caravana i jednym z pomysłodawców i organizatorów muzycznego tygodnia z WOŚP rozmawia Piotr Wojnarowski.Muzyczny Tydzień z WOŚP – skąd pomysł na mały festiwal muzyki różnej?

– Po kilku letniej przerwie Sanoka w udziale WOŚP nie sposób nie myśleć, aby ta edycja orkiestry była wyjątkowa. Chcemy zaskoczyć, pokazać, że Sanok też może i ma spory i twórczy potencjał. Cały sztab ostro pracuje nad tym! Będzie naprawdę sporo atrakcji z różnych dziedzin. Po raz pierwszy odbędzie się Wielka Gala WOŚP, licytacja rzeczy nieprzeciętnych, występ kabaretu Dno, profesjonalna aukcja dziel sztuki, Wielki Bal dla dzieci, mecz hokejowy, o czym oczywiście można dokładnie dowiedzieć się ze strony sanockiego WOŚPU lub portali internetowych, które nas wspierają i promują. A co do Tygodnia Muzycznego … założenie było podobne, jeśli grać znowu to wyjątkowo, rozmaicie i długo. Tu muszę wspomnieć  o pomysłodawcy – Konradzie Oklejewiczu z którym zrobiliśmy muzyczną burze mózgów efektem czego jest cały program.  Nie sposób było zaprezentować potencjału naszego środowiska muzycznego w ciągu jednego dnia, stąd pomysł na tydzień różnorodności muzycznych poprzedzający Wielki Finał Orkiestry, który odbędzie się na sanockim rynku.
W programie widzę orkiestrę dętą, kilka sanockich chórów, zespoły hiphopowe po ostry rock?
– Hasło Tygodnia to „różne style, różni ludzie, wiele miejsc, jedna WOŚP” i to jest chyba najlepsza i konkretna odpowiedź. A program potwierdza jak już wcześniej wspomniałam naprawdę spory potencjał regionalnego środowiska muzycznego.

Matragona i Mosaik z grupy zespół folk i muzyki etnicznej to top tej sceny, co decyduje tym, że chcą grać dla WOŚP tu w Sanoku?

– To wg mnie rodzynek wśród koncertów. Profesjonalnie, etnicznie i światowo. Będzie można usłyszeć sanocką grupę Matragona, która ma tu wielu wielbicieli. A także zobaczyć i usłyszeć debiutująca na polskiej scenie folkowej / etnicznej grupę Mosaic. Muzyka, którą tworzą ci młodzi ludzie to nowatorski i oryginalny sposób, który łączy muzykę dawną, klasyczną i polską muzykę tradycyjną z wpływami orientalnymi. Warto dodać, że jednym z członków zespołu jest sanoczanin Wojciech Lubertowicz (były muzyk Matragony) Są laureatami prestiżowych konkursów, m.in. „Mikołajek Folkowych” i Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, a także uczestnikami najważniejszych festiwali etno/world music w Polsce i zagranicą, m.in. warszawskie „Skrzyżowanie Kultur” czy EuroMed na Węgrzech. Decyduje o tym ich chęć, nic więcej, ale jest nam niezmiernie miło, że wybierają Sanok.

Czy zostałaś zaskoczona odzewem i chęcią realizacji pomysłu przez różne sceny i spodziewałaś się, że weźmie w tym przedsięwzięciu tyle środowisk muzycznych Sanoka?
– Wszystkie zespoły bardzo entuzjastycznie podeszły do propozycji uczestnictwa w Tygodniu Muzycznym. Wszystkie środowiska muzyczne okazały wielką chęć i poparcie WOŚP. To było bardzo miłe i daje nadzieje na realizację następnych ciekawych projektów.

W którym z koncertów po za Jazzem w Bazarze Sztuki weźmiesz udział i polecisz sanoczanom oraz gościom, którzy pozostaną w Sanoku na urlopach noworocznych?
– Hmm, jak nie trudno się domyślić będę przy boku CARAVANY na koncert, której serdecznie zapraszam w niedzielę (9.I, sanocki rynek) o godz. 18: 00. Muzyka inspirowana folklorem różnych kulturowych przestrzeni i zakątków świata. Będzie też możliwość wspólnego muzykowania i takie jam session, również polecam (7.I) Klub Pani K, łączymy siły muzyczne! Dla wielbicieli kameralnych spotkań wieczór BAZAR SZTUKI „na poważnie” (5.I) jak zresztą wszystkie pozostałe punkty programu, bo naprawdę warto zobaczyć naszych sanockich, regionalnych dźwięcznych twórców!

Ceny biletów nie są za niskie?
– Tak, to prawda. Bilety w większości są za symboliczną „piątkę” i nie jest to wygórowana cena za koncert. Propozycji jest sporo, zależy nam też na frekwencji. Cały dochód z biletów zostanie przekazany na WOŚP. Jeśli znajdą się hojni darczyńcy na każdym z tych wydarzeń będą wolontariusze, których puszki będzie można wypełnić po brzegi!:)

Dziękuję za rozmowę.

Muzyczny Tydzień z WOŚP – różne style, różni ludzie, wiele miejsc, jedna WOŚP – PROGRAM!

28-12-2010


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.