O parkingu słów kilka… Głos Radnych i Skarbnika Miasta (VIDEO)

14-10-2010

SANOK. Daleko do jednomyślności, lecz decyzja musiała zostać podjęta. Ostatecznie obok Placu Świętego Michała w Sanoku powstanie wielopoziomowy parking. Decyzją Rady w stosunku głosów 10 do 9 Miasto Sanok

przystąpiło do projektu, który obejmuje budowę parkingu wielopoziomowego w okolicach rynku miejskiego oraz renowację polichromii w kościele przyklasztornym O. Franciszkanów.

Sanok jest miastem stawiającym, m.in. na turystykę. Szacuje się, że rocznie odwiedza go kilkaset tysięcy turystów. Największą bolączką osób odwiedzających Sanok, ale także mieszkańców jest ogromny problem ze znalezieniem miejsc parkingowych w centrum miasta. Problemy te ma przynajmniej częściowo rozwiązać nowy parking, który powstanie w następnym roku, w ramach realizacji projektu „Poprawa atrakcyjności turystycznej miasta Sanoka poprzez renowację polichromii w kościele przyklasztornym oo. Franciszkanów oraz budowę parkingu wielopoziomowego w okolicach rynku miejskiego”. Projekt został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2010.

Wielopoziomowy, zamknięty parking na 100 miejsc stanie w samym centrum miasta na ul. Żydowskiej, koło Placu św. Michała, hali targowej, rynku miejskiego. Projekt obejmuje także odnowienie polichromii w kościele oo. Franciszkanów, który umiejscowiony jest na rynku. Koszt realizacji całego projektu szacowany jest wstępnie na ok. 10 mln zł. Jednak po przetargu najprawdopodobniej będzie sporo niższy i może wynieść ok. 7 mln zł, a wkład miasta ok 4 mln zł.

Mimo iż niektórym może się to wydać dużo, to jednak koszt inwestycji zwróci się w przeciągu kilku lat. Dla Sanoka była to ostatnia szansa na pozyskanie środków unijnych na budowę parkingu.
– Jest to jedna z inwestycji o charakterze zwrotnym, gdzie istnieje możliwość odzyskania nakładów, np. poprzez oddanie obiektu do płatnego administrowania inwestorowi, co przyniosłoby zwrot wkładu miasta. Na dzień dzisiejszy nasze zadłużenie wynosi ok 36%. Przy progu 60% świadczy to o bezpiecznym poziomie zadłużenia Sanoka - mówi Kazimierz Kot, skarbnik miasta.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.