DZISIAJ: PHOTOCOPYPAINTING w sanockim BWA

05-11-2010

SANOK. BWA Galeria Sanocka zaprasza wernisaż wystawy PHOTOCOPYPAINTING, który odbędzie się 5 listopada br. o godz. 18:00.

Wykorzystanie fotografii przez malarzy w procesie tworzenia obrazu ma już oczywiście swoją długą tradycję. Jeśli do rodziny narzędzi fotograficznych zaliczymy również urządzenia optyczne typu camera obscura to tradycja ta jest już wielowiekowa. Mimo to ciągle pojawiają się twierdzenia, że posługiwanie się fotografią w malarstwie jest nieuprawnione. Wystawa Photocopypainting siłą rzeczy nie jest wyczerpującym ujęciem tego problemu (bo z wielu powodów być nie może) i nie ma ambicji udowadniania, że malowanie z fotografii jest lepsze niż z natury, pamięci czy wyobraźni, że malowanie w ogóle jest lepsze niż fotografowanie czy też używanie innego medium artystycznego.

Wystawa ta stawia natomiast pewne tezy: korzystanie z fotografii w procesie malowania jest pośród malarzy różnych pokoleń i środowisk powszechne, pozwala na różne rozwiązania formalne i często jest tylko jednym ze środków ekspresji dla danego artysty. W warstwie znaczeniowej, warstwie przekazu prezentowanych na wystawie artystów nie dałoby się już objąć jednym tematem czy tytułem.

Fotografia, która swego czasu miała stać się przyczyną upadku malarstwa dziś jest narzędziem, po które malarze sięgają bez lęku, narzędziem pozwalającym w łatwy i szybki sposób zanotować interesujące artystę motywy, swoistym szkicownikiem, bez którego wielu malarzy po prostu nie potrafi, a raczej nie chce się obejść.


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.