REKLAMA
REKLAMA

Piesi ofiarami wypadków

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają okoliczności trzech tragicznych wypadków. Wczoraj (4 bm.) w przeciągu dwóch godzin na drogach naszego województwa zginęło troje pieszych. Policja apeluje o ostrożność.

1. Około godz. 16.30 w miejscowości Przyszów Staw w powiecie stalowowolskim 25-letni kierowca bmw potrącił pieszego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do potrącenia doszło na prostym odcinku drogi, pieszy prawdopodobnie wtargnął nagle na jezdnię wprost pod jadący samochód. W wyniku odniesionych obrażeń 49-letni mężczyzna zginął na miejscu.

2. Do kolejnego tragicznego wypadku z udziałem osoby pieszej doszło o godz. 17. w Trzebownisku. Kierująca skodą octavią z nieustalonych jeszcze przyczyn potrąciła kobietę. Piesza prawdopodobnie szła prawą stroną jezdni. 77-letnia kobieta zmarła na miejscu wypadku.

3. Przed godz. 18. w miejscowości Bykowce w powiecie sanockim, kierujący volkswagenem golfem potrącił idącego prawą stroną jezdni mężczyznę. Potrącony pieszy uderzył w przednią szybę samochodu, a następnie został odrzucony do przydrożnego rowu. Pomimo reanimacji, 60-letni pieszy zmarł.

Najczęstszymi błędami, które często prowadzą do wypadków popełnianymi przez pieszych są nieostrożne wchodzenie na jezdnię zza stojących pojazdów lub innej przeszkody oraz chodzenie nieprawidłową stroną drogi. Dlatego apelujemy do kierowców i pieszych o szczególną ostrożność. Coraz wcześniej zapada zmrok, pieszy ubrany w ciemną odzież jest prawie niewidoczny dla kierowców. Jako piesi pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Gdy nie ma chodników chodźmy lewą stroną jezdni, czyli zwróceni twarzą do nadjeżdżających samochodów. Nie wybiegajmy na jezdnię zza stojących pojazdów. I zadbajmy o to, aby być widocznymi na drodze, czasami wystarczy jeden niewielki element odblaskowy.

Przypominamy podstawowe przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych:
– Pieszy obowiązany jest poruszać się lewą stroną drogi, zapewnia mu to lepszą widoczność i zwiększa jego bezpieczeństwo. Chodzenie prawą stroną powoduje, że pieszy nie widzi nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co na wąskich drogach grozi potrąceniem, zwłaszcza w sytuacji wymijania się dwóch pojazdów.

– Dla bezpieczeństwa wprowadzono obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci, aby nosiły elementy odblaskowe, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę zarówno w dzień, jak po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszają. Elementy takie pozwalają dostrzec w światłach samochodów pieszego już z odległości 150 metrów.

– Piesi, idąc jezdnią, mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Nawet gdy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem np. korzystając z przejścia dla pieszych, powinien upewnić się czy kierowca na pewno zdąży się zatrzymać.

– Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni, ale jest on zobowiązany zajmować miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Oznacza to obowiązek zatrzymania się lub nawet zejścia z jezdni.

– Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą (nie po skosie). W przypadku, gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

– Piesi, jako uczestnicy ruchu, są obowiązani do stosowania się do znaków i sygnałów drogowych.

KWP

05-11-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)